Wypoczynek w ogrodzie to naprawdę przyjemna forma spędzania czasu, zwłaszcza gdy zadba się o wprowadzenie do niego odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Coraz więcej osób decyduje się nawet na wzniesienie efektownych altan i pergoli ogrodowych, ustawianych w pobliżu domu lub w ogródkach działkowych. Warto wiedzieć, że w takich wnętrzach można łatwo i skutecznie wykorzystać praktyczne grzejniki, by znacząco zwiększyć ich funkcjonalność, poprawić komfort cieplny dla użytkowników oraz stworzyć warunki do wypoczynku nie tylko w ciepłe, wakacyjne wieczory. Jakie produkty zastosować, by w altanie było ciepło i przyjemnie? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Jak ogrzać altanę ogrodową? Różne konstrukcje
Altany ogrodowe bywają mocno zróżnicowane, co też sprawia, że do ich ogrzewania stosuje się rozmaite rozwiązania grzewcze.
Najczęściej spotyka się nieocieplane konstrukcje ażurowe z drewna lub metalu, w których montuje się ewentualnie kratownice, służące jako podparcie dla efektownych pnączy. Takie elementy architektury ogrodowej są narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Choć dzięki zadaszeniu osłaniają od palących promieni słońca lub deszczu, to nie chronią przed dojmującym chłodem i wiatrem.
Inna koncepcją są altany w pełni zabudowane – wolnostojące lub połączone z budynkiem. Są to zazwyczaj w pełni zamknięte pomieszczenia o lekkiej konstrukcji z dużą liczbą przeszkleń. Sprawdzają się choćby jako całoroczne ogrody zimowe z wygodnym zestawem mebli wypoczynkowych i bujną roślinnością.
W obu przypadkach można zastosować efektywne rozwiązania grzewcze, które jednak będą się różnić formą i typem konstrukcji.
Jakie ogrzewanie wybrać do altany ogrodowej?
Jak ogrzać altanę ogrodową w pobliżu domu lub w ogródku działkowym? Wszystko zależy od typu zastosowanej architektury ogrodowej.
W zabudowanej oranżerii można wykorzystać szereg rozwiązań. Jeśli jest to pomieszczenie połączone z resztą domu, da się w nim zastosować system użyty w pozostałych wnętrzach. Bywają to zarówno centralne systemy grzewcze (konwektorowe lub produkty podłogowe) lub ogrzewanie kanałowe. Jeśli natomiast z różnych względów nie da się włączyć altany do kompleksowego ogrzewania domowego, warto sięgnąć po przenośne grzejniki elektryczne, które sprawdzą się też w altanie z dala od domu, jeżeli tylko mamy w niej dostęp do prądu. W przestrzeniach bez dostępu do sieci energetycznej rozwiązaniem bywają praktyczne mobilne promienniki z akumulatorem.
W odsłoniętych altanach, które nie są w pełni zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi również można efektywnie wykorzystać ogrzewanie. Do tego celu służą praktyczne promienniki na podczerwień. Na rynku można łatwo znaleźć modele elektryczne i gazowe, idealnie sprawdzające się nawet w całkiem otwartej przestrzeni.
Sposób działania
W czym tkwi ich sekret? Urządzenia tego typu nagrzewają wyłącznie ciała stałe, które znajdą się na drodze fal podczerwonych. Zapewniają zatem przyjemne ciepło wszystkich osobom, znajdującym się w altanie, bez konieczności ogrzewania wielkich mas powietrza wokół nich. W ten sposób udaje się szybko i skutecznie ogrzać przestrzeń. Co jeszcze je wyróżnia? Przede wszystkim wiele promienników pozwala na wygodne kierowanie strumieniem ciepła. Dzięki temu da się ogrzać tylko wybraną część przestrzeni, bez konieczności ogrzewania całej altany, ogrodu lub tarasu.
Modele elektryczne są dość niewielkie. Wymagają zasilania z sieci lub akumulatora. Można wybrać model stojący lub podwieszany na suficie. Wiele z nich może być sterowane przy pomocy praktycznych pilotów lub wręcz włączone do kompleksowego systemu sterowania domowymi urządzeniami elektrycznymi, typu Smart House.
Użytkownicy altan wolnostojących lub ogródków działkowych interesują się także rozwiązaniami gazowymi. Są to najczęściej duże i ciężkie wieże grzewcze na gaz z butli. Choć dają się łatwo przestawiać z miejsca na miejsce, mają też swoje dość poważne ograniczenia. W odróżnieniu od zasilanych z sieci promienników elektrycznych, przy urządzeniach gazowych trzeba bowiem zawsze mieć zapas paliwa w butli.
Altana ogrodowa – miejsce do relaksu nie tylko wakacyjną porą
Ogrzewanie w altanie przydaje się zwłaszcza w sezonie wiosennym i jesiennym. Wtedy, gdy pogoda jest już na tyle ładna, że pragnie się spędzać czas na zewnątrz, ale temperatura wciąż jest dość niska. Dzięki takim praktycznym rozwiązaniom można skutecznie wydłużyć sezon ogrodowy, co w naszym klimacie jest olbrzymią korzyścią. My już wiemy, jak ogrzać altanę ogrodową. Czas na Was!