Właściwe pakowanie produktów jest niezmiernie ważne, a w wielu przypadkach wręcz kluczowe dla zabezpieczenia i utrzymania ich optymalnych właściwości. Obecnie coraz większą wagę przykłada się do wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym w wielu zakładach przemysłowych. Polega ona na produkcji prowadzonej z troską o środowisko naturalne. Dotyczy to również opakowań. Wielu wytwórców i sprzedawców szczyci się tym, że pakują swoje towary w materiały bezpieczne dla przyrody. W tym samym czasie z roku na rok rośnie świadomość konsumentów, którzy chętniej wybierają eko-produkty. Jakie rozwiązania można znaleźć i co wybrać?
Pakowanie produktów – do czego potrzebne są opakowania?
Opakowanie spełnia różne zadania. Pojawiają się na nim informacje o przedmiocie, instrukcje obsługi, skład oraz certyfikaty i spełniane normy. Opakowanie potrafi też przekonywać do zakupu, pełniąc rolę ostatniej, skutecznej powierzchni reklamowej, wykorzystywanej przez specjalistów od marketingu.
Przede wszystkim jednak pakowanie produktów spełnia rolę zabezpieczającą. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przypadkowym zabrudzeniem. Szczególnie wymagająca bywa pod tym względem żywność, dla której odpowiednio dobrane opakowanie bywa także sposobem na zabezpieczenie przed zbyt szybkim zepsuciem.
Istnieje wiele metod pakowania. Coraz szersze grono producentów oraz naukowców szuka rozwiązań, które równocześnie zapełniają pełną ochronę dla towaru i nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. To naprawdę jest możliwe – wystarczy wybrać jedną z opisanych poniżej koncepcji pakowania.
Oksydegradowalne, biodegradowalne i kompostowalne – opakowania, które nie szkodzą
Istnieje wiele typów opakowań, które uznaje się za bardziej przyjazne środowisku niż standardowe tworzywa sztuczne. Pakowanie produktów w takie artykuły zapewnia połączenie ekonomii z ekologią. Obecnie szuka się sposobu na zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych, a jednym ze sposobów na to są opakowania degradowalne.
Występują w różnych wariantach i formach. Do najważniejszych zaliczają się materiały:
• oksydegradowalne,
• biodegradowalne,
• kompostowalne.
Pierwsze z nich to wciąż opakowania z tworzyw sztucznych. W ich składzie znalazły się jednak specjalne dodatki, czyli TDPA (z ang. Totally Degradable Plastics Addictives). Ich zadaniem jest przyspieszenie rozkładu materiału w konkretnych warunkach – to znaczy w konkretnej ilości tlenu i temperatury. Pamiętajmy jednak, że TDPA nie doprowadza do całkowitej neutralizacji plastiku, a tylko do jego rozpadu na mikro cząsteczki, które wciąż pozostają w przyrodzie aż do chwili całkowitego rozkładu.
Opakowania biodegradowalne ulegają rozkładowi z udziałem organizmów żywych. One również wymagają konkretnych warunków (temperatura i wilgotność), aby rozłożyć się w pełni. Nie powinny być także składowane z tradycyjnymi tworzywami sztucznymi odkładanymi do recyklingu.
Szczególnym rodzajem opakowań biodegradowalnych są opakowania kompostowalne. Są one najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu, gdyż wykonuje się je z surowców w pełni bezpiecznych, które bez przeszkód można kompostować w ogródku lub wyrzucić do odpadów roślinnych.
Opakowania zdatne do recyklingu
Oprócz opisanych powyżej opakowań wytwarza się też olbrzymią ilość produktów, które przeznacza się do późniejszego recyklingu. Wykonuje się je ze:
• szkła,
• metalu,
• tworzyw sztucznych.
Tego typu odpady opakowaniowe podlegają obowiązkowej segregacji, żeby następnie mogły być ponownie wykorzystane do wytworzenia nowych materiałów pakowych. Wiele firm szczyci się tym, że ich opakowania produkuje się w większości z recyklatu. To sposób na ograniczenie odpadów oraz skuteczniejsze wykorzystanie dostępnych surowców. Te zaś interesują wszystkie firmy, które stawiają na ekologiczne i ekonomiczne pakowanie produktów.
Upcykling – co to takiego?
Warto również pamiętać o tym, że opakowania z jednych produktów, zanim trafią do śmieci, niejednokrotnie można wykorzystać na wiele innych sposobów.
Taką zasadę wyznają osoby wprowadzające w swoich domach upcykling. Polega on na ponownym wykorzystaniu opakowań, które nie straciły swoich właściwości i jakości. Może to być na przykład drugie życie pudełka po sprzęcie RTV, użytego do archiwizacji domowych pamiątek lub zapakowania przesyłki pocztowej. Okazuje się bowiem, że niekiedy wystarczy nieco inwencji oraz zastanowienia, aby znacząco zmniejszyć produkcję odpadów w każdym domu.
Eko-opakowania – różne sposoby dbania o środowisko naturalne
Nurt ekologicznych opakowań rośnie w siłę. Pojawiają się bowiem coraz mocniejsze naciski na producentów, wynikające z rosnącej świadomości konsumentów, gotowych zapłacić więcej, byle otrzymać produkt przyjazny środowisku. Oprócz tego również sami producenci coraz chętniej angażują się w akcje społeczne. W końcu walka o czyste środowisko jest naszą wspólną sprawą, a właściwe pakowanie produktów to krok w stronę ekologii.