Zmiana miejsca zamieszkania niesie ze sobą spore wyzwanie. Przeprowadzka do nowego domu to nie tylko potrzeba przetransportowania całego dobytku, ale także konieczność dopełnienia wielu spraw urzędowych. O nowym adresie trzeba zawiadomić wiele instytucji, banków i wydawców prenumerowanych czasopism. O czym jeszcze należy pamiętać?

Przeprowadzka do nowego domu może przebiec sprawnie i bez komplikacji, jeśli zostanie dobrze przygotowana i odpowiednio wcześnie zaplanowana. Stanie się tak, jeśli poświęcimy wystarczająco dużo czasu, by wszystko dobrze przemyśleć. Najlepiej, jeśli pierwsze kroki rozpoczniemy na kilka miesięcy przed jej terminem. Dzięki temu w ostatnim dniu unikniemy pośpiechu i niepotrzebnego stresu.

Od czego należy zacząć?

Najważniejsze jest planowanie. Mądrze przygotowany plan działania i spis rzeczy, które należy zrobić, sprawi, że przeprowadzka do nowego domu stanie się dziecinnie prosta. Taki plan warto przygotować kilka miesięcy wcześniej. Spisujemy na nim wszystkie instytucje, które po przeprowadzce należy powiadomić o zmianie adresu do korespondencji, ale też planujemy, w jakiej kolejności będziemy pakować domowe sprzęty i rzeczy osobiste. Na samym początku tej listy powinny się znaleźć przedmioty najrzadziej używane, a na końcu te, którymi posługujemy się na co dzień. Warto też zastanowić się, kto zaopiekuje się w dniu przeprowadzki dziećmi i domowymi pupilami i kto pomoże w przenoszeniu i przewożeniu rzeczy. Konieczne jest również zaplanowanie urlopu, chyba że termin przeprowadzki został ustalony na dzień wolny od pracy.

Przeprowadzka do nowego domu a pakowanie

Bardzo istotną kwestią pozostaje właściwe zabezpieczenie domowych sprzętów i rzeczy osobistych na czas transportu. Warto pamiętać, że niektóre z nich są niezwykle kruche, wrażliwe na wstrząsy i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego sposób pakowania i zabezpieczania przedmiotów warto dostosować do wyróżniających je cech oraz właściwości. I tak szczególnego traktowania wymaga porcelana, zastawa stołowa oraz sprzęt AGD i RTV, a także elektronika. Na szczęście na rynku są dostępne materiały, które umożliwiają ich skuteczne zabezpieczanie. Jako przykład można tu podać folię bąbelkową, poduszki powietrzne oraz inne wypełniacze do paczek.

Domowe porządki przy okazji przeprowadzki

Zanim przewieziemy rzeczy osobiste do nowego lokum, warto przeprowadzić ich selekcję. Czy na pewno będziemy potrzebować wszystkiego, co udało nam się do tej pory zgromadzić? Bardzo często zdarza się, że podczas pakowania odnajdujemy dawno zapomniane i zbędne przedmioty. Przeczytane książki, których nie chcemy już trzymać w domu, nienoszone od lat ubrania albo uszkodzone, domowe sprzęty. Niektóre z tych przedmiotów można wyrzucić, inne przekazać komuś, komu mogą się przydać. Pozbywając się ich, unikniemy chaosu i bałaganu w nowym domu. Zaoszczędzimy też sporo czasu na ich pakowaniu.

Przeprowadzka do nowego domu nie musi by stresująca, jeśli podejdziemy do niej we właściwy sposób, a przygotowania rozpoczniemy odpowiednio wcześnie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge