Stół to jeden z niezbędnych elementów każdego ogrodu. Bez niego nie można zbudować w pełni funkcjonalnej strefy wypoczynkowej, ani nie da się myśleć o przyjmowaniu gości. Wokół niego toczy się ogrodowe życie – tu spotykają się domownicy oraz zaproszeni goście. Przy nim sączy się poranne napoje, relaksuje się wieczorową porą lub odkłada się na niego przedmioty, które pragnie się mieć zawsze pod ręką, kiedy relaksujemy się na zewnątrz domu.

Często osoby poszukujące rozwiązania dla swojego ogrodu nie mogą wybrać odpowiedniego modelu. Jednym z podstawowych kryteriów staje się często wielkość stołu. Jest ona w pełni zależna od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz dostępnej przestrzeni przydomowej. Inny będzie potrzebny na niewielki taras, inny do dużej przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie. Ponadto istnieją rozwiązania, które można transformować z niskich ław kawowych w duże stoły obiadowe. Na co zwracać ponadto szczególną uwagę, kupując stół do ogrodu?

Wpisanie stołu w przestrzeń ogrodową

Ogród to całość podzielona na różnorodne strefy, łączące przyrodę i miejsce dla człowieka. Musi być spójny, dlatego też stół, jako centralne miejsce, wokół którego koncentruje się zawsze przydomowa aktywność, powinien być harmonijnie wpisany w pejzaż. Warto dokładnie przemyśleć zakup całego kompletu mebli, aby wszystkie należały do tej samej linii produktów, o zbliżonym designie.

Do modnych ostatnio rozwiązań należą stoły wykonane z tradycyjnego drewna w klasycznych stylach lub rozwiązania z polipropylenu lub technorattanu, które cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość w pielęgnacji. Meble z tworzyw sztucznych najlepiej wpisują się w przestrzenie nowoczesne i minimalistyczne.

Ponadto formę stołu też w dużej mierze determinuje charakter strefy. Stoliki kwadratowe i okrągłe zdecydowanie bardziej sprawdzają się jako rozwiązania kawowe. W kwestii stołów obiadowych dla większego grona zdecydowanie praktyczniejsze są rozwiązania podłużne – prostokątne lub owalne.

Wytrzymałość i solidność – podstawowe parametry stołów ogrodowych

Stoły ogrodowe powinny być przede wszystkim solidne i bardzo wytrzymałe. Najczęściej są przechowywane na zewnątrz przez większą część roku, dlatego też, aby zachowały przez długi czas nienaganny wygląd, powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Obecnie są to zazwyczaj wspomniane już wyżej drewno i polipropylen.

Rodzaje stołów ogrodowych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze stołu do ogrodu, warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami.

Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest stół obiadowy – wysoki i duży, przy którym bez najmniejszych trudności można zmieścić kilkuosobową rodzinę i gości. To idealne wyjście dla osób, które cenią komfort i wygodę oraz często organizują eleganckie przyjęcia na świeżym powietrzu, w przydomowej przestrzeni.

Dla mniej zobowiązujących spotkań niekiedy wystarczają stoliki kawowe, na których można położyć drobne przekąski oraz napoje. Sprawiają, że atmosfera staje się mniej formalna, a goście, nieprzedzieleni solidną i rozbudowaną przestrzenią stołu, mogą pozwolić sobie na swobodną rozmowę.

Osoby, które lubią zmiany i urozmaicenie, mogą zainteresować się ławostołami, czyli podłużnymi stołami, które z olbrzymią łatwością, w bardzo krótkim czasie można przetransformować z niskiego stolika nieformalnego, w duży stół na specjalne okazje, który sprawdzi się nawet przy większych imprezach.

Oprócz wyżej opisanych, miłośnicy wakacyjnych przyjęć na świeżym powietrzu, powinni rozważyć pozyskanie stolika ogrodowego z funkcją barku. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu ulubione, zimne napoje będą zawsze pod ręką. Stolik, oprócz typowych funkcji, pełni bowiem również rolę podręcznego barku i lodówki do napojów.

Stół dla każdego

Parafrazując klasyka, stół jaki jest, każdy widzi. Jednak nie każdy stół nadaje się do każdego ogrodu. Zawsze warto zwracać dużą uwagę na jakość produktu, materiał, z którego go wykonano oraz stylistykę. Aby móc w pełni wykorzystywać przydomową przestrzeń, mebel ten powinien być kupowany z wielką uwagą, po przeanalizowaniu wszystkich potrzeb oraz nawyków domowników. Warto dopasować go stylistycznie i użytkowo, wówczas posłuży w ogrodzie z powodzeniem przez naprawdę długi czas.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge