Planowanie przestrzeni ogrodu nie ogranicza się do wyboru konkretnych gatunków roślin. Istotną rolę w budowaniu jego przestrzeni odgrywa też oświetlenie oraz umeblowanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się komplety ogrodowe rattanowe. Konsumenci doceniają urok naturalnego materiału, który wykorzystuje się do ich produkcji. 

Rattan to materiał pozyskiwany z winorośli palmowej, często nazywanej też trzciną indyjską albo określanej jako trzcinopalma rotang. W  warunkach naturalnych roślina ta rośnie między innymi w Indiach albo na Cejlonie. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem i dużą plastycznością. Rattan można formować w dowolne formy, dzięki czemu z chęcią poddawany jest obróbce i wykorzystywany do produkcji koszy, naczyń oraz ogrodowych mebli. Jako materiał do ich wyrobu w krajach, z których pochodzi, cieszy się ogromną popularnością. Jego niewątpliwy urok docenili też Europejczycy.

Komplety ogrodowe rattanowe – estetyczny dodatek naszych ogrodów

Inwestor poszukujący mebli o wyjątkowej prezencji może postawić na te wykonane z rattanu. Efektowne fotele, kanapy oraz stoły doskonale dopełnią wystrój gustownie urządzonego tarasu albo przestrzeni wypoczynkowej na terenie ogrodu. Alternatywą dla pojedynczych mebli są komplety ogrodowe rattanowe, czyli rozbudowany zestaw, w którego skład wchodzi wiele elementów. Efektowne meble bardzo dobrze spełniają swoje zadanie zarówno w przestrzeni ogrodu, jak i we wnętrzach mieszkalnych. Ze względu na ich nienaganny wygląd oraz funkcjonalność, bywają wykorzystywane do meblowania salonu albo jadalni. Ich zaletą jest to, że są wyjątkowo lekkie. Dzięki temu z łatwością można zmieniać ich ustawienie i dokonywać zmiany aranżacji.

Ogrom zalet i kilka istotnych wad

Jednak komplety ogrodowe rattanowe to nie same zalety. Niestety stosowany do produkcji mebli ogrodowych naturalny materiał ma też sporo wad. Co więcej, te w istotny sposób wpływają na sposób użytkowania mebli. O jakich wadach mowa? Tą, która najbardziej dokucza użytkownikom, jest niska trwałość. Wystawione na działanie promieni słonecznych rattanowe meble szybko blakną i tracą swój pierwotny, atrakcyjny wygląd. Nie służy im też długa ekspozycja na mróz, który może się przyczyniać do nieestetycznych odkształceń albo pęknięć materiału. Aby tego uniknąć, warto komplety ogrodowe rattanowe właściwie zabezpieczać.

W jaki sposób dbać o rattanowe meble?

Estetyczny wygląd ogrodowego rattanu i wysoka jakość mebli zależy od tego, jakie zabiegi pielęgnacyjne inwestor w stosunku do nich stosuje. Odpowiednie zabezpieczanie i czyszczenie materiału przedłuża żywotność mebli. Nie uchroni ich jednak przed niszczeniem, jeśli inwestor nie zabezpieczy ich w odpowiedni sposób po zakończeniu sezonu. Dlatego zawsze wraz z końcem lata, warto zabezpieczyć rattanowe meble na zimę. Przechowywać można je w garażu, kotłowni albo pomieszczeniu gospodarczym.

Zabrudzeń z mebli rattanowych można się pozbyć, przecierając ich powierzchnię miękką, flanelową ściereczką nasączoną roztworem wody z dodatkiem soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Do nabycia w sklepach są też środki specjalnie przeznaczone do tego rodzaju materiału.

Pomimo tego, że na rynku pojawiły się nowe, równie atrakcyjne pod względem wizualnym materiały, komplety ogrodowe rattanowe nadal cieszą się dużą popularnością. Należy jednak pamiętać, że zachowanie ich atrakcyjnego wyglądu zależy w ogromnym stopniu od zaangażowania samych użytkowników.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge