Spędzanie czasu w domku letniskowym to sposób na przyjemny relaks, odprężający czas z dziećmi lub organizowanie przyjęć dla rodziny i znajomych. Każdy może wypoczywać tak, jak lubi najbardziej. Dają niezależność oraz przynoszą odskocznię od codziennego życia, gdy tylko mamy ochotę na chwilę zaszyć się i zregenerować siły, bez konieczności dalekich wyjazdów do obcych miejsc. Popularność tego typu nieruchomości rośnie z roku na rok. Ludzie inwestują w domki letniskowe, aby mieć swój własny kąt do wypoczynku. Coraz większe grono właścicieli znacząco je rozbudowuje, podnosząc komfort oraz tworząc miejsca do odwiedzania o każdej porze roku. Zbudowanie całorocznego domku letniskowego wymaga wprowadzenia do wnętrza szeregu dodatkowych instalacji. Jedną z najważniejszych jest ogrzewanie, bez którego przebywanie we wnętrzach w sezonie jesienno-zimowym byłoby naprawdę nieprzyjemne. Jakie rozwiązania grzewcze sprawdzają się najlepiej? Które z nich są wydajne, a które przyjazne środowisku naturalnemu? Jeżeli chcecie wiedzieć, zachęcamy do lektury.

Ogrzewanie domku letniskowego – na początek dobre planowanie

Jeżeli interesuje nas ogrzewanie domku letniskowego, trzeba dobrze przemyśleć, jaka instalacja sprawdzi się najlepiej. Wybór powinien być oparty na szczegółowej analizie możliwości i potrzeb.

Podstawową kwestią jest dobór ogrzewania do sposobu eksploatacji. W sytuacji gdy zamierzamy odwiedzać domek okazjonalnie na krótki czas, stawia się na inne rozwiązania niż wtedy, gdy chcemy spędzać w nim każdą wolną chwilę.

We wszystkich przypadkach warto przyjrzeć się także termoizolacji budynku. Badania pokazują bowiem, że straty ciepła spowodowane przez nieszczelne okna, dach i ściany mogą osiągać nawet 60%. A to przekłada się na niepotrzebne wydatki oraz obniżenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Jakie instalacje wybrać? Ogrzewanie kominkowe – ciepło i przytulność

Jednym ze szczególnie lubianych typów, do jakich zalicza się ogrzewanie domku letniskowego, są kominki. Są efektywne zwłaszcza w budynkach, w których poziom domku składa się z jednego, otwartego pomieszczenia z centralnie umieszczonym kominkiem, co pozwala na skuteczne ogrzanie całej przestrzeni.

W większych budynkach można również wprowadzić specjalne tunele, które rozprowadzają nagrzane powietrze z kominka do innych pomieszczeń, nawet na różnych poziomach (w budynkach piętrowych).

Czy takie rozwiązanie się opłaca? Pod względem finansowym jest ono jak najbardziej korzystne. Główny koszt podczas montażu stanowi wzniesienie kominka. Późniejsza eksploatacja zależy od typu i jakości drewna opałowego. Rozwiązanie nie generuje jednak bardzo wysokich kosztów.

Równocześnie trzeba jednak pamiętać, że temperatura we wnętrzu jest w pełni zależna od regularnego uzupełniania wkładów wrzucanych do paleniska. Oznacza to, że jeśli rozpalimy w kominku wieczorem i pójdziemy spać, nad ranem temperatura zacznie drastycznie spadać, zwłaszcza w mroźne, zimowe dni. Ponadto trzeba stworzyć miejsce do gromadzenia zapasów drewna, a także pamiętać o ich uzupełnianiu, żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdy nie będziemy mieli czym napalić w kominku.

Kominkowe ogrzewanie domku letniskowego, choć buduje przyjemny nastrój i daje ciepło, to jednak ma zasadniczą wadę – emituje sporą ilość zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery, dlatego nie zalicza się do rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu.

Ogrzewanie elektryczne – wygoda i przyjemny relaks

Drugim rozwiązaniem, które pojawia się regularnie, jest elektryczne ogrzewanie domku letniskowego. Może ono przyjmować rozmaite formy. Stawia się na system grzejników lub ogrzewanie podłogowe.

Elektryczne systemy grzewcze pozwalają na stałą kontrolę temperatury, dzięki zastosowaniu praktycznych termostatów. Możemy zatem ustawić odpowiadającą nam wartość, a sam system będzie utrzymywał temperaturę na równym poziomie, bez naszej dalszej ingerencji. Oznacza to, że nie musimy się przejmować uzupełnianiem wkładów do pieca, czy martwić się, że temperatura nad ranem zacznie drastycznie spadać. Wszystko jest pod pełną kontrolą.

Ogrzewanie elektryczne należy do bardziej kosztownych w eksploatacji niż wcześniej opisane ogrzewanie kominkowe. Jeśli jednak zadbamy o dobrą termoizolację budynku oraz wybierzemy energooszczędne modele, może się okazać, że koszty nie będą aż tak dotkliwe, jak mogłoby się wydawać.

A może urządzenia przenośne?

Jeżeli zamierzamy korzystać z domku wyłącznie okazjonalnie, dobrym rozwiązaniem bywają rozwiązania przenośne. Pozwalają na szybkie i sprawne dogrzanie wnętrz, gdy tego potrzebujemy, a nie zmuszają nas do inwestowania w rozbudowane instalacje.

Do najczęściej stosowanych rodzajów ogrzewania przenośnego należą grzejniki elektryczne, w tym promienniki lub modele olejowe. Przy ich pomocy szybko i sprawnie zapewnimy komfort we wnętrzach, dokładnie wtedy, gdy będzie to potrzebne.

Przyjemny relaks w domku letniskowym

Zapewnienie ciepła w domkach letniskowych to jeden z priorytetów, nad którym warto się pochylić, żeby zbudować przyjemną przestrzeń do wypoczynku. Nowoczesne rozwiązania grzewcze zaliczają się do energooszczędnych i bardzo praktycznych. Każdy jest w stanie stworzyć przytulne i przyjazne miejsce, do którego będzie chętnie wracał, żeby zregenerować siły. My już wiemy, co wybrać na ogrzewanie domku letniskowego, a Wy?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge