Aranżacja ogrodu stawia przed nami wiele wyzwań. Musimy zadbać o takie rzeczy jak odpowiednia roślinność, ogrodowa architektura i wyposażenie strefy wypoczynkowej. Niezwykle istotne jest też oświetlenie wokół domu, bo to od niego zależy bezpieczne użytkowanie i komfort po zapadnięciu zmroku. Na co warto zwrócić uwagę, planując oświetlenie zewnętrzne?

Wygląd i wyposażenie wokół domu są nie mniej istotne od wystroju wnętrza. W okresie letnim życie wielu rodzin w dużym stopniu przenosi do ogrodu. To tam chętnie wypoczywamy, spotykamy się ze znajomymi, spędzamy czas w gronie rodzinnym. W ogrodzie można też zaaranżować spotkanie na wiele osób, rodzinny obiad albo dziecięce przyjęcie. Od tego, jak go zaaranżujemy, zależy, czy będzie spełniał nasze oczekiwania i stanie się w pełni funkcjonalną przestrzenią.

Oświetlenie wokół domu zacznij od planowania

Ogród będzie mógł być użytkowany zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku, jeśli zadbamy o odpowiednie rozmieszczenie opraw oświetleniowych. Ważna jest nie tylko ich lokalizacja, ale i rodzaj. Aby dobrze zaaranżować taką przestrzeń, należy ją wcześniej zaplanować. Kluczowe staje się tutaj wyodrębnienie poszczególnych stref funkcjonalnych, podobnie jak to robimy, planując wystrój mieszkania. Ilość stref oraz ich wielkość może się różnić w zależności od indywidualnych wymagań inwestora i warunków, jakie stwarza konkretna nieruchomość. Z pewnością oświetlenie wokół domu powinno uwzględniać oprawy zamontowane w okolicy strefy wejścia oraz podjazdu. Będą miały one szczególnie duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Poza strefą wejścia i podjazdem warto zadbać o wydzielonej strefy przeznaczonej do wypoczynku oraz oświetlenie wokół domu montowane na ścianie budynku. Wielu inwestorów decyduje się też na montaż opraw oświetleniowych wzdłuż wytyczonych na terenie ogrodu ścieżek.

Oświetlenie wokół domu a bezpieczeństwo instalacji i użytkownika

Wybór opraw przeznaczonych do montażu na zewnątrz nie może opierać się o takie same kryteria, co wybór lamp, które montuje się wewnątrz budynku. Warto zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Oświetlenie wokół domu narażone jest na znacznie większe oddziaływanie różnych czynników, w tym warunków pogodowych oraz czynników mechanicznych. Wiatr, wilgoć, silne nasłonecznienie oraz duży nacisk poddają oprawę próbie wytrzymałości. Decydując się na zakup takich opraw, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich współczynnik IP. Oświetlenie wokół domu powinno się charakteryzować współczynnikiem przynajmniej na poziomie IP44, gdzie pierwsza cyfra w zakresie od 1 do 6 informuje nas o pyłoszczelności lampy, a druga w zakresie 1 – 8 o jej wodoszczelności. Oświetlenie wokół domu nie rzadko ma też znacznie wyższy współczynnik o wartości IP65, a w przypadku opraw montowanych w oczku wodnym IP68.

Nie tylko wodoszczelność jest tutaj istotna. Warto zwrócić też uwagę na izolację elektryczną, którą oznacza się cyframi rzymskimi oraz obowiązujące na terenie Unii Europejskiej normy. Wśród tych ostatnich należy wymienić aprobatę techniczną oznaczaną symbolem B oraz symbol CE, który informuje nas o tym, czy produkt został dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Stylistyka oświetlenia a stylistyka ogrodu

Pamiętajmy też, że oświetlenie zewnętrzne nie może zaburzać stylistyki ogrodu. Powinno być dopasowane zarówno do wyglądu budynku, jak i sposobu, w jaki zaaranżowana zostanie przestrzeń wokół niego. Jeśli inwestor zdecyduje się na budowę domu w nowoczesnym stylu, to takie powinno być też zamontowane wokół niego oświetlenie. Dotyczy to zarówno instalowanych na ścianie budynku kinkietów, jak i opraw rozmieszczonych na terenie ogrodu.

Szeroki wybór opraw oświetleniowych przeznaczonych do montażu na zewnątrz budynku pozwala dopasować oświetlenie do konkretnych potrzeb i oczekiwań. Wśród nich znajdziemy lampy wpisujące się w stylistykę nowoczesną, romantyczną i wiele innych. Dodatkowe możliwości, dostarczane przez współczesne rozwiązania to lampki wyposażone w czujnik ruchu. Takie oświetlenie doskonale sprawdza się w okolicy wejścia do domu oraz na podjeździe. Warto też zwrócić uwagę na oświetlenie energooszczędne, które nie nadwyręży domowego budżetu.

Oświetlenie wokół domu powinno być estetyczne, funkcjonalne i stwarzać komfortowe warunki do użytkowania. Dostępność lamp o zróżnicowanej stylistyce oraz odpowiednich parametrach pozwala zaaranżować przestrzeń zgodnie z oczekiwaniami.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge