Aranżacje ogrodu mogą być tak różne, jak różne są nasze względem niego wymagania. Część osób oczekuje wygodnego fotela, w którym można zatopić się w lekturze, inni dającego komfort leżaka, na którym można oddawać się kąpielom słonecznym, a jeszcze inni funkcjonalnego kompletu wypoczynkowego zdolnego pomieścić swobodnie sporą grupę gości. Niezależnie od stylu życia i indywidualnych potrzeb, które znajdują odzwierciedlenie w wyborach konkretnych modeli, niemal wszyscy oczekują wysokiej jakości, solidnego wykonania i trwałości. To one bowiem dadzą satysfakcję z dokonanego wyboru i pozwolą na użytkowanie mebli przez długie lata.
Szeroki asortyment mebli ogrodowych to niebywała gratka dla inwestorów. Zróżnicowane pod względem wzornictwa, formy oraz zastosowanych materiałów oferują nam różne możliwości i pozwalają sprostać najbardziej wyszukanym potrzebom. Wiele z nich łączy w sobie kilka różnych funkcji, inne, choć przypisano im wyłącznie jedno zadanie w przestrzeni ogrodu, realizują je doskonale, w pełni satysfakcjonując użytkowników.
Trwałość materiału
Jednak komfort użytkowania rzadko jest jedyną przyczyną czerpania satysfakcji z dokonanych wyborów. Niektóre meble, choć początkowo wydają się doskonałe pod każdym względem, szybko zużywają się, niszczeją i nie potrafią przetrwać próby czasu, nawet w kontekście takiego, który trwa zaledwie rok czy dwa.
Zwracając uwagę na estetyczny wygląd mebli, wielu kupujących zapomina o takich kryteriach jak ich trwałość i dobra jakość. Kierowanie się w wyborze wyłącznie wyglądem i korzystną ceną może prowadzić do rozczarowania i niezadowolenia z produktu. Jeśli inwestor sprawdzi dokładnie, z jakiego materiału wykonano meble i pozna jego właściwości, z pewnością łatwiej uniknie zawodu.
Ponadczasowa klasyka
Są wśród mebli ogrodowych takie modele, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem użytkowników. Odpowiadają potrzebom osób z różnych grup wiekowych i doskonale spełniają ich oczekiwania. Mogą przybierać różne formy i kształty, a przy tym doskonale prezentują się na tle ogrodowej roślinności. Nie mogłoby być zresztą inaczej, skoro same powstały z tego samego materiału.
Drewniane meble ogrodowe od lat zdobią przestrzeń przydomowych ogrodów. To klasyka, która nigdy się nie znudzi, tym bardziej, że zależnie od panującej mody może przybierać przeróżne formy.
Naturalny kolor takich mebli i wyraźny rysunek słojów to niewątpliwe atuty, które znajdują uznanie użytkowników, a często są poszukiwane jako jedno z podstawowych kryteriów przy ich wyborze. Drewniane meble ogrodowe mogą mieć przeróżne kolory, począwszy od naturalnych poprzez żywe, barwne i jaskrawe, jeśli pokryjemy je farbą.
Produkuje się je z rodzimych gatunków drewna (sosna, świerk, buk, jesion, dąb) albo z drewna egzotycznego (teak, eukaliptus). Ich trwałość zależy w dużym stopniu od gatunku drewna oraz rodzaju zabiegów, jakim je poddano. Konserwacja, olejowanie, bejcowanie, lakierowanie – to tylko kilka możliwości. Dokonując zakupu, warto wiedzieć, które z nich zostały już zastosowane w stosunku do mebli i uzyskać informacje na temat sposobu ich zabezpieczania i konserwacji, a w konsekwencji tego, jak wydłużyć ich żywotność.
Nowoczesny look i wyjątkowe właściwości
Dużą furorę w polskich ogrodach robi w ostatnich latach technorattan. Materiał, który w istocie jest tworzywem sztucznym, do złudzenia przypomina naturalny rattan i co niezwykłe, pod wieloma względami jest od niego lepszy. Naturalny rattan powstaje z drewna palm pochodzących z Azji i Ameryki Południowej. Cieszy się tam ogromną popularnością i nic dziwnego, bo ma wiele zalet. Pod względem trwałości i odporności na niekorzystne działanie promieniowania słonecznego oraz niskich temperatur technorattan jednak znacznie go przewyższa.
Możliwości, jakie zyskujemy dzięki technorattanowej plecionce, docenili zarówno właściciele hoteli, restauracji i salonów SPA, jak i prywatni inwestorzy, poszukujący wyjątkowych mebli do swoich ogrodów. A to, że meble z technorattanu możemy do nich zaliczyć, nie ulega wątpliwości.
Meble z technorattanu są niezwykle trwałe i mogą służyć nawet przez kilkanaście lat, nie tracąc przy tym swoich walorów. Nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, a wystawione na działanie niskich temperatur nie odkształcają się i nie pękają. Są też plamoodporne i niewrażliwe na działanie wilgoci. Nawet po wylaniu soku czy wina nie pozostaje na nich śladu. Nie wymagają też specjalnych zabiegów konserwujących, a ich czyszczenie można ograniczyć do spłukania kurzu i zabrudzeń za pomocą wody z ogrodowego węża lub przemycia wodą z delikatnym detergentem.
W wyborze mebli należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i estetyką mebli, jednak nie można zapominać o dodatkowych kryteriach, jak ich trwałość oraz konieczność przeprowadzania okresowych konserwacji. Dlatego jeżeli inwestor nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, zdecydowanie lepszą opcją mogą okazać się meble z technorattanu, które takich zabiegów nie wymagają. Jeśli natomiast mówimy o osobach przywiązujących dużą wagę do tradycji, lepszą alternatywą mogą okazać się meble drewniane. Na rynku jest jeszcze jednak wiele innych materiałów, które też mają swoje zalety i znajdują odbiorców. A jakie meble najlepiej spełniają Twoje oczekiwania?