Dobór mebli ogrodowych to nie lada wyzwanie. Nie chodzi bowiem tylko o to, że są one wykonywane z różnych materiałów. Decydując się na zmianę bądź jedynie odświeżenie ogrodowej aranżacji i kupno nowych elementów wyposażenia, należy pod uwagę wziąć kilka elementów. Podpowiadamy, jakimi kryteriami się kierować, dobierając meble ogrodowe.
Do ogrodu, na taras czy balkon?
Zastanówmy się najpierw, gdzie najczęściej będziemy korzystać z mebli ogrodowych. Coraz więcej produktów – głównie tych z tworzyw sztucznych – można w sezonie wykorzystywać pośród zielonej przestrzeni, ale jesienią czy zimą przenieść na taras lub balkon. Tu jest bowiem przynajmniej odrobina ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Najbardziej wymagające będą te meble ogrodowe, które zagoszczą na otwartej przestrzeni. Warto w takim przypadku pomyśleć o produktach, które nadają się do ich zabezpieczania. Mogą to być specjalne pokrowce – uniwersalne lub dołączone do zestawu wybranych mebli ogrodowych. Z kolei lekkie krzesła, fotele czy leżaki, można przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach, aby uchronić je przed jakimikolwiek uszkodzeniami.
Użytkowane na tarasie czy balkonie meble ogrodowe, pozwalają stworzyć przytulną atmosferę w porze, w której coraz mniej czasu spędzamy na zewnątrz. To jednak dobry sposób, by choć na chwilę się przewietrzyć, nawet w zimowej aurze.
Materiały na meble ogrodowe
Dużym zainteresowaniem wciąż cieszą się meble wykonane z drewna. Jest to bowiem surowiec naturalny, który doskonale oddaje charakter otoczenia przyrody. Poza tym nie brakuje mu uniwersalności. Tak stworzone meble ogrodowe można dopasować do aranżacji tradycyjnej, ale i nowoczesnej.
Z naturalnych surowców można postawić na rattanową plecionkę. Nie jest tak trwała jak drewno, ale nadrabia ciekawą estetyką. Z kolei alternatywa łącząca cechy rattanowych i drewnianych mebli ogrodowych, to nowoczesny technorattan. Czym się wyróżnia? Wyglądem do złudzenia przypominającym naturalny materiał, a do tego bardzo dużą trwałością. Technorattan jest łatwy do utrzymania w czystości, nie wymaga impregnacji i konserwacji. Wpisuje się w ogrody współczesne i minimalistyczne, bez problemu również w te rustykalne czy bliższe skandynawskim klimatom.
Na rynku znajdujemy także meble ogrodowe wykonane z metalu lub innych tworzyw sztucznych. Metalowe bywają pięknie wykuwane, niczym rzeźbione, co dodaje im wyrafinowania i elegancji. Z kolei produkty z tworzyw sztucznych, na przykład plastikowe krzesła, mogą przybierać fantazyjne, niecodzienne kształty.
W komplecie lub oddzielnie
Kupowanie całego kompletu to większy wydatek, ale i inwestycja w spójną aranżację. Komplety mebli ogrodowych zapewniają idealną estetykę. Zwykle można do nich dobierać pojedyncze elementy. Łatwo wraz z nimi zorganizować zieloną przestrzeń w taki sposób, aby było wygodnie, pięknie i intrygująco.
Kupując pojedynczo, za jeden produkt płaci się zdecydowanie mniej. Minusem jest jednak mała szansa na znalezienie dużej liczby mebli ogrodowych, które będą tak dobrze do siebie pasowały – stylem, kolorem czy detalami. Pomyślmy nad tą opcją, która w naszym odczuciu będzie najbardziej oszczędna i adekwatna do potrzeb.
Rynek obfituje w coraz ciekawsze i bardziej funkcjonalne meble ogrodowe. Powoli pojawiają się nowe propozycje na lato, a i wciąż można zakupić produkty z wyprzedaży, na przykład zeszłoroczne kolekcje. To jeszcze jeden sposób na oszczędzanie, ponadto pozostawanie w trendach aranżacji zielonych przestrzeni.