Niewielka powierzchnia nie musi oznaczać, że przestrzeń będzie niefunkcjonalna i przestanie spełniać oczekiwania użytkowników. Nawet nieduży balkon może być doskonale wyposażonym i urządzonym z gustem miejscem do wypoczynku. Sposobów na zaaranżowanie takiej przestrzeni jest naprawdę sporo. Inspiracji dostarczają branżowe czasopisma i tematyczne strony internetowe. Można ich szukać również na stronach producentów mebli ogrodowych.

Aranżując przestrzeń wypoczynkową balkonu albo tarasu, należy dostosować wyposażenie do panujących warunków. Duże zestawy mebli nie sprawdzą się dobrze tam, gdzie dysponujemy niewielkim metrażem. Pomimo ich licznych zalet i tego, że w innych okolicznościach mogłyby się okazać nieocenione, na niewielkim balkonie mogą powodować więcej problemów niż korzyści. Ich potencjał z pewnością nie zostanie w takim miejscu w pełni wykorzystany. Zamiast tego mogą powodować trudności w przemieszczaniu się i niepotrzebnie ograniczać przestrzeń. Co jednak zrobić, gdy zależy nam na większych meblach, a dysponujemy niedużą powierzchnią?

Meble modułowe – dopasuj wyposażenie do aktualnych potrzeb

Doskonałe rozwiązanie mogą stanowić meble wykonane z modułów. Dzięki temu, że są zbudowane z części, które mogą być ze sobą łączone w różny sposób, pozwalają zmieniać balkonowe aranżacje i dopasowywać je do aktualnych oczekiwań. A zatem raz złożymy z nich sporych rozmiarów zestaw, a innym razem przekształcimy w dwa fotele i stolik kawowy. Elementy, które nie są aktualnie używane, trzeba jednak ustawić w takim miejscu, by były łatwo dostępne i nie ograniczały możliwości poruszania się na balkonie. Niekiedy wystarczy ustawić je z boku, gdzie mogą służyć jako półka na kwiaty albo latarenkę. Jeżeli metraż balkonu na to nie pozwoli, trzeba będzie schować je w innym pomieszczeniu, by nie ograniczały zanadto przestrzeni.

Składane meble – alternatywa dla niewielkich powierzchni

Zamiast mebli, które będą ustawione na balkonie na stałe, można wybrać przeznaczone do użytkowania na zewnątrz modele składane. Ogrodowe leżaki, krzesła i stoliki, które w prosty i szybki sposób można rozłożyć lub złożyć, doskonale spełnią swoje zadanie. Szeroki wybór takich mebli pozwala dostosować przestrzeń do oczekiwań użytkowników. Komfort, jaki zapewniają podczas wypoczynku, wcale nie odbiega od tego, o którym możemy mówić w przypadku dużych zestawów meblowych. Co więcej, są wygodne do przechowywania, a inwestor może ustawić na balkonie dokładnie taką ilość mebli, ile w danej chwili potrzebuje.

Przechowywanie na balkonie – kilka praktycznych rozwiązań

Aby stworzyć praktyczną przestrzeń na balkonie, musimy pomyśleć nie tylko o miejscu do wypoczynku, ale również o tym, jak utrzymać ład i porządek. Pozostawione w nieładzie niepochowane przedmioty mogą wprowadzać do aranżacji balkonowej sporo chaosu. Dlatego warto pomyśleć o funkcjonalnym systemie do przechowywania. I tu przychodzą z pomocą producenci mebli ogrodowych. W ich asortymencie można znaleźć wiele mebli, które są praktycznymi schowkami. To mogą być zarówno pojemne skrzynie pełniące zarazem funkcję siedziska, jak i znacznie mniejsze pufy z ukrytymi w środku schowkami. Producenci mebli dostarczają różnych rozwiązań, które z łatwością dopasujemy do własnych potrzeb.

Wielofunkcyjne meble, czyli 2, 3, a nawet 4 w 1

Szukając funkcjonalnych rozwiązań na niedużą powierzchnię, można iść jeszcze o krok dalej. Zamiast mebla, któremu przypisujemy określone zadanie, można wybrać meble łączące w sobie kilka różnych funkcji. W ten sposób zaoszczędzimy sporo przestrzeni i podniesiemy atrakcyjność balkonu. Skrzynia połączona z funkcją siedziska to tylko jedna z możliwości. Inne praktyczne meble to barek ogrodowy, który może też pełnić funkcję stolika kawowego oraz schowka albo stolik, który może być wykorzystywany jako pufa, podnóżek i schowek.

Sposobów na zagospodarowanie niedużego balkonu jest naprawdę sporo. Wystarczy znaleźć te, które najlepiej wpisują się w konkretną przestrzeń, by stworzyć funkcjonalny i przytulny zakątek do wypoczynku.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Bazkar

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge