Jeśli szukasz wygodnego sposobu na ogrzewanie mieszkania, to mogą Cię zainteresować elektryczne panele grzewcze. Ich liczne zalety sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tym, jak działają i co mają nam do zaoferowania. Okazuje się, że zasada, na jakiej działają panele, nie jest czymś nowym, ale metodą tak starą, jak świat, a raczej słońce. Działają bowiem na podobnej zasadzie, co nasza gwiazda.

Z ogrzewaniem podczerwonym, czyli tym, które charakteryzuje elektryczne panele grzewcze, mieliśmy do czynienia na długo zanim same panele zostały wynalezione. Przecież w taki właśnie sposób działa słońce. Wymiana ciepła przez fale podczerwone, czyli inaczej radiacyjne lub cieplne to efekt, który możemy odczuć na własnej skórze. Mamy z nim do czynienia za każdym razem, gdy jesteśmy wystawieni na działanie promieni słonecznych. Te, docierając do naszej skóry, zamieniają się w ciepło. Odczuwamy to szczególnie dobrze w słoneczne dni, nawet jeśli na dworze panuje przenikliwe zimno.

Wystarczy jednak, że słońce zajdzie za chmury, byśmy przestali odczuwać rozchodzące się po naszym ciele przyjemne ciepło. To dlatego, że fale podczerwone przekształcają się w ciepło dopiero wtedy, gdy napotkają na swojej drodze jakiś obiekt. To może być przedmiot, człowiek, roślina lub zwierzę. W rzeczywistości promienie słoneczne nie ogrzewają więc samego powietrza, ale właśnie obiekty. Dopiero promienie, które na skutek napotkanej na drodze przeszkody przekształciły się w ciepło, zaczynają ogrzewać powietrze.

Elektryczne panele grzewcze jak słońce

Ogrzewanie podczerwone wykorzystano też w panelach grzewczych. Podłączone do zasilania elektrycznego urządzenia umożliwiają zamianę energii fal podczerwonych na energię cieplną po dotarciu do konkretnego obiektu. Taki sposób działania jest bardzo wygodny dla użytkowników, którzy przyjemne ciepło zaczynają odczuwać znacznie wcześniej, niż w przypadku innych systemów grzewczych. Najpierw bowiem ogrzewane są obiekty, a dopiero później powietrze.

Rodzaje urządzeń działających na podczerwień

Warto zwrócić uwagę, że elektryczne panele grzewcze nie stanowią na rynku wyłącznych urządzeń, które działają właśnie w ten sposób. Jest też wiele innych urządzeń, które wykorzystują ten sposób ogrzewania. Wśród nich należy wymienić elektryczne grzejniki hybrydowe. Ich zaletą jest połączenie w jednym urządzeniu dwóch niezależnych systemów grzewczych. Takie rozwiązanie ma sporą zaletę. Samo ogrzewanie podczerwienią cechuje się bowiem dużą bezwładnością. Jednak przy wspomaganiu ogrzewaniem konwekcyjnym, wydajność urządzenia oraz komfort cieplny użytkowników są już znacznie lepsze.

Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju wybranego systemu grzewczego, ogromne znaczenie dla jego efektywności ma izolacja termiczna budynku. Jeśli ten został dobrze docieplony, to inwestor może liczyć na to, że koszt ogrzewania będzie niższy, a we wnętrzu będzie znacznie cieplej. Elektryczne panele grzewcze doskonale sprawdzają się do ogrzewania zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge