Gniazda i łączniki elektryczne to ważny element instalacji elektrycznej. Ich wybór zależy od rodzaju pomieszczenia, jego stylistyki i sposobu użytkowania. W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej wybierane są gniazda elektryczne podtynkowe. Ich zaletą jest estetyczne wykończenie, dzięki czemu dobrze prezentują się w pomieszczeniach o znaczeniu reprezentacyjnym. Z kolei gniazda natynkowe częściej instalowane są w pomieszczeniach gospodarczych albo wnętrzach wyróżniających się surowym wystrojem, takich jak pomieszczenia rustykalne albo lofty.
Gniazda elektryczne podtynkowe dostępne są w szerokiej palecie barw oraz zróżnicowanym wzornictwie. Dostosowanie ich do gustu konkretnego użytkownika nie powinno zatem stanowić problemu. Można dostosować je do pomieszczeń o różnym wystroju i stylistyce. Planując instalację elektryczną, inwestor ma do dyspozycji gniazda pojedyncze, podwójne i większe.
Gniazda elektryczne podtynkowe – krótka charakterystyka
A gniazdami podtynkowymi spotkamy się między innymi w pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych, takich jak sklepy albo biura. Charakterystyczny jest ich wygląd oraz sposób montażu, który odróżnia je od gniazd natynkowych. Gniazda podtynkowe umieszczane są w znajdujących się w ścianie, przeznaczonych specjalnie do tego celu puszkach. Krawędzie tych puszek mogą zostać zrównane z powierzchnią tynku, co niewątpliwe wpływa na estetykę wnętrza. Gniazda elektryczne podtynkowe mają jeszcze jedną zaletę. Umieszczone w osadzonych w ścianie puszkach nie odstają od ścian tak mocno, jak gniazda natynkowe. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej ukryjemy je za meblami, na przykład za kanapą albo za szafą.
Gniazda elektryczne podtynkowe – nie tylko w ścianie
Poza walorami związanymi z estetyką gniazda podtynkowe mają też inne zalety. Warto tu wspomnieć o praktycznym zastosowaniu tych elementów, które mogą znaleźć zastosowanie do montażu w ścianie, jak i na innych powierzchniach. To znacznie poszerza możliwości aranżacyjne we wnętrzu i pozwala użytkownikom na łatwiejsze podłączanie do sieci elektrycznej urządzeń umieszczonych w różnych wnętrzach. Jako przykład można tu wymienić gniazda montowane w blacie kuchennym albo w podłodze.
Instalacja elektryczna w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych
Planując instalację elektryczną, zwracamy uwagę na to, by elementy takie jak gniazda elektryczne były łatwo dostępne, a z drugiej strony nie rzucały się w oczy. Dlatego często lokalizuje się je w mało widocznych miejscach, takich jak za kanapą, za szafką itp. Już na etapie planowania ich rozmieszczenia, warto przewidzieć, jak zaaranżujemy pomieszczenie i w którym miejscu ustawimy różne meble oraz domowe sprzęty, wymagające podłączenia do sieci elektrycznej. Warto pamiętać także o tym, że współcześnie zarówno we wnętrach mieszkalnych, jak i użytkowych pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych. Komputery, telefony komórkowe, lampki, zmywarki, pralki, suszarki elektryczne i wiele innych urządzeń na użytkowane są w naszych domach na co dzień. Warto więc zadbać o to, by ilość zamontowanych we wnętrzu gniazd elektrycznych odpowiadała rzeczywistym potrzebom użytkowników.
Gniazda podtynkowe a bezpieczeństwo użytkowników
Wybór elementów osprzętu elektryczne, mam tu na myśli zarówno łączniki, jak i gniazda elektryczne podtynkowe, powinien zależeć również od warunków, jakie panując w pomieszczeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na osprzęt montowany w kuchni, łazience oraz pralni, czyli pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Duża zawartość pary wodnej oraz ryzyko zachlapania wodą wymaga gniazd podtynkowych hermetycznych gwarantujących odpowiednią ochronę przeciwpyłową i przeciwwilgociową.
Instalacja elektryczna budynku to nie tylko ułożone w ścianach kable, ale również takie elementy, z których użytkownicy korzystają bezpośrednio. Zarówno łączniki, jak i gniazda elektryczne podtynkowe, by spełniać oczekiwania inwestora, powinny być bezpieczne, funkcjonalne i estetyczne.