Ładny taras to marzenie każdego domownika. To taka namiastka ogrodu bądź część domu, która prowadzi do przydomowego, zielonego terenu. Ale co to znaczy ładny? Jak urządzić i co powinno się znaleźć na tarasie, by był on zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny?

Ładny taras – przedłużenie wystroju domowego wnętrza

Taras, podobnie jak i balkon, jest przedłużeniem domowego wnętrza, a dokładniej mówiąc pomieszczenia, z którego się nań wychodzi. Mamy zatem pierwszą wskazówkę odnoszącą się do urządzania tej przestrzeni. Chodzi o wystrój, który powinien być spójny. Kolory, detale, elementy wyposażenia i materiały zastosowane w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na taras, należy dobierać zgodnie z wizją, jaka będzie widoczna na terenie zewnętrznym.

Jeśli salon zaaranżowano w stylu klasycznym, taras powinien prezentować się podobnie. Jeśli zaś pomieszczenie będące „wstępem” do tarasu wyróżnia się minimalizmem i nowoczesnością, ładny taras musi odzwierciedlać ten trend. Warto zaczynać projektowanie obydwu przestrzeni i tworzenie ich aranżacji od tej wskazówki.

Funkcjonalność – jeden z priorytetów

Ładny taras to nie wszystko. Tu powinno być wygodnie. Ta część domu musi być funkcjonalna. Liczy się połączenie komfortu użytkowania z bezpieczeństwem poruszania się po tej przestrzeni, a także z wspomnianym już wystrojem.

Aby było wygodnie nie obejdzie się bez zestawu mebli. Porada, która przyda się każdemu, to wybór kompletów mebli, które będą odporne na działanie czynników zewnętrznych. W końcu przyjdzie im mierzyć się ze słońcem, wahaniami temperatury i opadami, a nie za każdym razem domownicy będą chętni, by wynosić i ponownie wnosić meble na taras.

Wygodę zapewnią również dodatki, w tym grube i miękkie poduchy. Ważne, aby nadawały się do prania w pralce lub posiadały zdejmowany pokrowiec. Dzięki temu nie będzie problemu z ich utrzymaniem w czystości.

Praktyczne dodatki

Na tarasie nierzadko organizujemy miejsce na różnorodne rośliny. Trzeba im zapewnić dostęp do światła słonecznego, a w zależności od gatunku, np. nieco więcej cienia. Aby dobrze się prezentowały i nie pozostawiały śladów na tarasie, chociażby po podlewaniu, przydarzą się doniczki. Ciekawym pomysłem są samodzielnie wykonane osłonki. W modzie jest surowe drewno lub wykorzystanie starych palet. Z tych ostatnich wykonuje się również proste, ale praktyczne meble ogrodowe.

Pielęgnacja

Aby taras każdego roku cieszył oczy domowników, nie stracił na swoich walorach użytkowych i estetycznych, a do tego nie wymagał częstych napraw, należy zadbać o właściwą pielęgnację. Użytkownicy muszą pamiętać o zabiegach konserwacyjnych i impregnacji środkami przeznaczonymi do surowca, z którego wykonano taras.

Ładny taras, który będzie w pełni komfortowy i spójny stylistycznie, wymaga nieco pracy. Z powyższymi wskazówkami i poradami uda się stworzyć wyjątkową przestrzeń. Taką, która spełni oczekiwania wszystkich domowników i zachwyci przybyłych na spotkanie gości.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge