Garderoba to praktyczna przestrzeń, w której nie tylko przechowuje się odzież i akcesoria. Często jest to także miejsce do wykonywanie rozmaitych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Aby było to możliwe, trzeba zamontować odpowiednie oświetlenie garderoby.

Jakie lampy sprawdzą się najlepiej? Czy w garderobie warto wykorzystać lampy wiszące, czy lepiej sprawdzą się dyskretne oczka wpustowe? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie w garderobie – do czego służy?

Lampy w garderobie spełniają różne funkcje. Przede wszystkim zapewniają komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się o każdej porze dnia lub nocy. Do tego celu stosuje się oświetlenie główne. Lampy zadaniowe trafiają w pobliże toaletki i lustra, by móc swobodnie wykonywać makijaż lub dopasować perfekcyjnie elementy stroju.

Oprócz nich warto także zainstalować delikatne oświetlenie boczne, podświetlające półki i pozwalające znaleźć potrzebne rzeczy, bez konieczności uruchamiania lamp głównych.

Najpopularniejsze lampy do garderoby

W niewielkich garderobach najczęściej stosuje się praktyczne i małe oprawy techniczne. Mogą to być oczka wpustowe albo reflektorki. Wiele korzyści daje system oświetlenia na szynoprzewodzie z kilkoma oprawami (reflektory lub lampy wiszące). Można je rozmieścić zgodnie z indywidualnymi potrzebami, by optymalnie oświetlić całą przestrzeń lub doświetlić tylko wybraną strefę.

Jako oświetlenie boczne często wykorzystuje się kinkiety do garderoby. Niektórzy zamiast nich przyklejają na krawędzi półek taśmy LED, które delikatnie podświetlają półki, dając nieco światła, a przy tym dekorując przestrzeń.

Estetyka opraw powinna być spójna i dopasowana do specyfiki przestrzeni oraz stylu wszystkich pozostałych elementów wyposażenia wnętrza.

Oświetlenie garderoby – energooszczędne rozwiązania smart

Nowoczesne garderoby warto oświetlać przy pomocy zaawansowanych technologicznie produktów. Ciekawą opcją są systemy inteligentnego oświetlenia. Mogą to być smart oprawy albo źródła światła LED, które pozwalają na zdalne sterowanie lampami w całym pomieszczeniu za pośrednictwem pilota, aplikacji mobilnej na telefon lub nawet komend głosowych.

Wygodnym rozwiązaniem są lampy do garderoby z czujnikiem ruchu. Włączają światło zawsze wtedy, gdy jest potrzebne, co zwiększa komfort korzystania z pomieszczenia oraz minimalizuje ryzyko potknięć w ciemności.

Jakie źródła światła wybrać do garderoby?

W garderobie przydaje się światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Warto zatem stosować żarówki emitujące światło neutralne.

Ponieważ jest to wnętrze, w którym wykonuje się makijaż oraz dobiera elementy stroju lub dodatków, powinno się także stawiać na produkty o wysokim współczynniku oddawania barw (powyżej 90). Dzięki temu sztuczne światło nie przekłamuje barw przedmiotów we wnętrzu.

Lampy do garderoby – funkcjonalność i estetyka wnętrza

Oświetlenie w garderobie powinno równocześnie nie zajmować cennego miejsca, a przy tym gwarantować komfort korzystania z pomieszczenia. Lampy niejednokrotnie są także ważnym elementem aranżacji wnętrza. Warto zatem zadbać o to, by były to produkty wysokiej jakości o ciekawym designie, współpracujące z nowoczesnymi źródłami światła. Dzięki temu można stworzyć przestrzeń estetyczną i funkcjonalną zarazem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge