Urządzanie pokoju dla dziecka bywa trudne, zwłaszcza gdy nie dysponuje się zbyt dużym metrażem. Wówczas trzeba zadbać o odpowiedni dobór wyposażenia i akcesoriów, by wszystko, co potrzebne zmieściło się w pomieszczeniu.

Najistotniejszym elementem jest oczywiście łóżko. Jak dobrać idealny model, który zapewni dziecku bezpieczny i wygodny sen, a przy tym nie zajmie całego pokoju? O tym napiszemy poniżej.

Łóżko do pokoju dziecka – podstawowe cechy mebli dla dzieci

Meble do pokoju dziecięcego przede wszystkim muszą być bezpieczne. Dotyczy to również łóżka. Konstrukcje wykonuje się z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia i nie zawierających szkodliwych substancji, w tym toksycznych farb lub klejów. Łóżko nie powinno też mieć ostry krawędzi i innych elementów, które mogłyby doprowadzić do zranienia.

Oprócz samego stelażu, wygodne łóżko dla najmłodszych, musi mieć wygodny materac, dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Standardowy wymiar to 120 x 60 cm lub nieco większy – 140 x 70 cm. Materacyk powinien łatwo dopasowywać się do kształtu ciała dziecka, gwarantując przy tym odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Nie zapominajmy o tym, że łóżko dla malucha to element całościowej aranżacji. Musi być zatem spójne wizualnie z pozostałymi elementami wyposażenia. Jak to zrobić w niewielkim pomieszczeniu, w którym nie ma się zbyt wiele miejsca na meble?

Łóżka dla dzieci – najpraktyczniejsze rozwiązania do małego pokoju

W małych pokojach dla dzieci czasami trzeba pójść na kompromis w aranżacji wnętrza. W przypadku łóżka warto jednak zadbać o to, by jego wielkość mimo wszystko była dostosowana do potrzeb dziecka, gwarantując mu komfort i bezpieczeństwo podczas snu.

Co zatem zrobić, by małe pomieszczenie było optymalnie zaaranżowane, a przy tym zachowało wysoką funkcjonalność?

Łóżko z meblościanką

Ciekawym rozwiązaniem jest łóżko połączone z niewielką szafką oraz z wbudowanymi pojemnymi szufladami. Można spotkać takie wielofunkcyjne łóżka dla najmłodszych dzieci, ale także produkuje się tego typu rozwiązania dla starszych.

Dzięki temu zyskuje się wygodne łóżko oraz przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów.

Łóżko na antresoli

Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w pokoju nieco starszych dzieci, jest stworzenie strefy do snu na antresoli. Wejście do łóżka może przybrać formę schodków lub drabinki.

Poniżej można zorganizować kącik do zabawy, garderobę albo postawić biurko, przy którym dziecko może odrabiać lekcje.

Łóżko piętrowe

A co zrobić, gdy w niewielkim pokoju ma zamieszkać dwoje dzieci? Wówczas najwygodniejszym rozwiązaniem często okazuje się łóżko piętrowe, wykonane z metalu lub drewna. Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a przy tym dla wielu maluchów jest prawdziwą atrakcją.

Łóżko dziecięce a dekoracja wnętrza

Łóżko w pokoju dziecięcym jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji. Powinno być jak najbardziej funkcjonalne, a przy tym odznaczać się ciekawym designem. Bez trudu można znaleźć piękne produkty, dekorowane ciekawymi aplikacjami, w najmodniejszych kolorach.

Jeśli jednak dotychczasowe łóżko się znudzi, zawsze da się udekorować jego powierzchnię naklejkami do mebli. Dzięki nim każde dziecko może ozdobić swoje łóżko zgodnie z indywidualnymi potrzebami i upodobaniami – bez konieczności wymieniania całej aranżacji lub kupowania nowych mebli.

Takie rozwiązanie jest ekonomiczne, proste, wygodne i sprawia dzieciom zazwyczaj naprawdę dużo frajdy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge