Łóżko multifunkcyjne, czy też wielofunkcyjne, to bardzo praktyczne rozwiązanie. Stosowane głównie w pokojach dziecięcych, szczególnie tych małych, choć producenci coraz częściej oferują takie rozwiązania również dla dorosłych.

Czym się wyróżnia łóżko multifunkcyjne? Dlaczego warto na nie postawić i jak wybierać?

Łóżko multifunkcyjne – więcej niż dwa w jednym

Oddzielne łóżko, biurko, szafa i półki na drobiazgi. Kilka mebli, które zajmują sporo miejsca. O ile w przestronnych pomieszczeniach nie ma problemu z ich ulokowaniem, o tyle w małych pokoikach to już wyzwanie. Niewielkie pokoje dziecięce, głównie w mieszkaniach, to dla rodziców problem. Często muszą w nich umieścić więcej niż jedną pociechę, a każdy z najmłodszych domowników chce mieć swoje łóżko, biurko i szuflady, w których będzie chował skarby.

Łóżko multifunkcyjne to doskonałe rozwiązanie, a przy okazji bardzo lubiane przez dzieci. Mówimy o konstrukcji mebla, która może w sobie kryć nie tylko łóżko, ale i biurko, małą szafę lub dodatkową przestrzeń do zabawy. Najczęściej łóżko zostaje umieszczone na wysokości, a to przestrzeń pod nim jest zagospodarowana w funkcjonalny sposób.

Któż z dzieci nie marzył o spaniu w łóżku piętrowym! Konstrukcja wielofunkcyjna to taki odpowiednik, ale o wiele bardziej praktyczny, bo pod posłaniem jest wbrew pozorom sporo niezbędnego miejsca.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania

Bardzo ważna jest trwałość konstrukcji. Łóżko wielofunkcyjne musi być wytrzymałe, bezpieczne w użytkowaniu i dopasowane do potrzeb dziecka w danym wieku. Przeważnie łóżko umieszczone na górze posiada standardowe wymiary, dlatego może posłużyć przez co najmniej kilka lat. Należy zwracać uwagę na wykonanie stelaża i maksymalne obciążenie. Ten drugi parametr powinien uwzględniać fakt, że na łóżku będzie spać jedno dziecko, ale nierzadko za dnia stanie się to miejsce zabaw, np. dwójki maluchów.

Po ułożeniu materaca barierka powinna być na tyle wysoka, aby nie powstało ryzyko upadku dziecka z wysokości. Schody zaś prowadzące na górę muszą oferować na tyle szerokie stopnie, by zmieściła się na nich cała stopa. Nie mogą być również między stopniami zbyt duże przerwy, bo podczas wchodzenia lub schodzenia powstaje ryzyko utknięcia nogi pomiędzy nimi.

Biurko, szafa, a może wolna przestrzeń?

Na rynku dostępne są rozmaite łóżka wielofunkcyjne, które kryją w sobie biurko i szafę pod górną częścią, albo wolną przestrzeń do zabawy z paroma miejscami służącymi za schowek. Wybór powinien być zatem podyktowany wiekiem i potrzebami dziecka. Maluchowi w wieku szkolnym niezbędne będzie biurko, zaś młodszemu dziecku bardziej przyda się przestrzeń do zabawy lub dodatkowe posłanie dla kolegi bądź koleżanki.

Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, wygoda użytkowania oraz funkcjonalność. Te same zasady będą obowiązywały podczas wybierania konstrukcji wielofunkcyjnej, jeśli postawimy na łóżko multifunkcyjne do sypialni dorosłych bądź innego pomieszczenia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge