Nowoczesna lampka nocna ma za zadanie nie tylko spełniać funkcje praktyczne. Dzięki niej jesteśmy w stanie wyeksponować aranżację pomieszczenia, w którym się relaksujemy popołudniami i odpoczywamy nocą. W jaki sposób dobierać ten typ oświetlenia, by łączył walory praktyczne z dekoracyjnymi? Jaka stylistyka będzie odpowiednia do nowoczesnych wnętrz?

Nowoczesna lampka nocna – funkcjonalność

Na samym początku musimy uwzględnić funkcjonalność takiego oświetlenia. Będzie nam ono bowiem potrzebne, by w nocy móc wstawać do łazienki, ale bez rozbudzania się światłem głównym. Nowoczesna lampka nocna przyda się podczas wieczornego czytania, a także wspólnego oglądania filmów przed snem. Z tego względu jej praktyczna konstrukcja ma ogromne znaczenie.

Aby funkcjonalność szła w parze z naszymi potrzebami, w pierwszej kolejności uwzględniamy, ile osób korzysta z sypialni. Gdy śpimy w niej sami, zwykle wystarczy jedna lampka ustawiona na stoliku nocnym. Chyba że nasze łóżko jest typem king size. Takie rozmiary wymagają mimo wszystko zastosowania lampek po dwóch stronach łóżka, dla zachowania symetrii i spójnej aranżacji w sypialni, a także odpowiedniego doświetlenia tej części pomieszczenia. Niezależnie od liczby takich produktów, nie mogą być one jedynymi źródłami światła.

Gdy w sypialni śpią dwie osoby, dla każdej z nich powinna być dostępna jedna nowoczesna lampka nocna. To po prostu komfort korzystania z pomieszczenia. Możliwość relaksowania się w ulubiony sposób, aby łatwiej zasnąć, a wieczorem, w nocy lub dość ciemnym porankiem, bezpiecznie się poruszać po pomieszczeniu, gdy trzeba wstać.

Rozmiary lampek nocnych

W jakim rozmiarze powinna być nowoczesna lampka nocna? To jeden z głównych błędów, które popełniamy podczas jej wybierania. Warto wspomóc się zasadą, że szafka nocna musi oferować szerokość odpowiadającą 1/3 lub 2/3 szerokości łóżka. Z kolei lampka nocna to szerokość wynosząca około 1/3 szafki nocnej.

Gdy zaś chodzi o wysokość, do lampki nocnej dodajemy mniej więcej 3 cm więcej w stosunku do wysokości szafki nocnej. Trzymając się tych wskazówek, jesteśmy w stanie bezbłędnie dobrać rozmiar oświetlenia ustawianego na meblu tuż przy łóżku.

Technologiczne rozwiązania

Oświetlenie ustawiane na szafce nocnej może być włączane i wyłączane na kilka różnych sposobów. Klasycznie, czyli za pomocą włącznika umieszczonego na długim przewodzie, który zostaje podłączony do gniazdka. Nieco ciekawiej, a już na pewno zdecydowanie wygodniej, odbywa się włączanie i wyłączanie lampki nocnej dotykowej. Wystarczy zbliżyć rękę, aby sypialnię rozświetliło subtelne światło, a po skończonej lekturze można je wyłączyć w ten sam sposób.

W niewielkich pomieszczeniach warto stawiać na konstrukcje, które są montowane od podłogi aż po sufit. Dzięki temu zajmują mało miejsca, zachowują swoją funkcjonalność, a przy tym mogą się ciekawie prezentować.

Nowoczesna lampka nocna – zgodnie z aranżacją

Współczesne trendy lubią wyraziste kolory, dlatego można postawić na czerwoną lampkę nocną. Zamiast klasycznej podstawy wybrać ceramiczną bądź drewnianą. Pośród aranżacji glamour, sprawdzi się konstrukcja, która zostaje przyozdobiona mnóstwem kryształków. Jeśli zależy nam na tym, by nowoczesna lampka nocna podkreślała lub uzupełniała współczesną aranżację, nie bójmy się propozycji futurystycznych, nieoczywistych, w rzadziej spotykanych barwach. Przecież sypialnia nie musi być zwyczajna i nudna! Popuśćmy wodze fantazji i stwórzmy wyjątkowe wnętrze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge