Mówi się, że nasz dom, to nasza twierdza. Powiedzenie to stawia dość restrykcyjnie-militarne warunki wnętrzom mieszkaniowym. Warto jednak zauważyć, że przestrzeń domowa nie wymaga od nas przecież budowania zasieków, a raczej znalezienie sposobu, żeby czuć się w niej bezpiecznie. Jedną z właściwości miejsca do życia musi być przede wszystkim zapewnienie komfortu i zdrowia. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że taki efekt w dużej części uzyskujemy dzięki odpowiednio dopasowanemu ogrzewaniu. Na temat ogrzewania podłogowego (wodnego lub folii i mat elektrycznych) krąży wiele mitów. Wiadomo już, że zapewnia ono olbrzymią wygodę oraz pomaga oszczędzać energię elektryczną. A czy jest ono także zdrowe dla wszystkich mieszkańców? Nad tym zastanowimy się w dzisiejszym artykule.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe – różne oblicza systemów powierzchniowych

Zanim przejdziemy do przeanalizowania najważniejszych właściwości, warto dowiedzieć się, z czym tak naprawdę mamy do czynienia, gdy mówimy o ogrzewaniu podłogowym. Może ono bowiem przyjmować różne formy.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim dwa rozwiązania:

  • ogrzewanie podłogowe wodne,
  • elektryczne folie i maty grzewcze.

W pierwszym przypadku pod podłogą układa się system rurek, w których krąży ciepła woda, podgrzewana i dystrybuowana przez pompę wodną lub odpowiednio przystosowany piec centralnego ogrzewania.

Druga grupa produktów musi być wyłącznie wpięta do domowej instalacji elektrycznej. Folie i maty nie wymagają rozbudowanego osprzętu oraz instalacji.

Oba typy działają jednak podobnie. Zarówno ciepła woda, jak i rozgrzana powierzchnia maty przekazują ciepło do warstwy wykończeniowej podłogi (np. płytek lub kamienia), które później oddają je dalej – do całego pomieszczenia. Temperatura jest zatem zbliżona w całym pomieszczeniu, bez cieplejszych i chłodniejszych stref, które tworzą się w pomieszczeniach wyposażonych w kaloryfer.

A czy ogrzewanie podłogowe naprawdę jest zdrowe?

Zdrowe i bezpieczne – czy warto postawić na nowoczesne ogrzewanie podłogowe?

Wiemy, że nowoczesne ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne i wygodne. Okazuje się także, że może być zdecydowanie zdrowsze dla mieszkańców niż rozwiązania konwekcyjne. Dlaczego?

W przypadku rozwiązań tego typu mamy ścisłą kontrolę nad regulacją temperatury. Możemy zatem dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Podłoga najczęściej osiąga w tego typu modelu około 28 stopni. Jest to wartość bezpieczna dla zdrowia wszystkich domowników. Lekarze twierdzą wręcz, że ogrzewanie podłogowe pozwala stworzyć najbardziej optymalne warunki dla dobrego samopoczucia – wyższa temperatura w pobliżu stóp, niższa w okolicy głowy. W przypadku tradycyjnych grzejników osiągamy efekt dokładnie odwrotny.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe rozkłada ciepło równomiernie, nie powoduje też przesuszenia powietrza. Zbyt mały poziom wilgoci podrażnia błony śluzowe, powoduje problemy z suchymi oczami, całym układem oddechowym oraz skórą. Wymienione objawy bywają szczególnie dokuczliwe dla dzieci, osób starszych oraz alergików.

Lekarze często rekomendują ogrzewanie podłogowe w domach alergików również z innego powodu. Popularna podłogówka nie wymusza bowiem w sztuczny sposób cyrkulacji powietrza we wnętrzach. Dzięki temu nie dochodzi do nieustannego krążenia w powietrzu kurzu i roztoczy, czyli jednego z głównych czynników alergicznych. W domach i mieszkaniach, w których zastosowano ogrzewanie konwekcyjne, roztocza wciąż unoszą się w powietrzu, a wysoka temperatura grzejników dodatkowo przypala kurz, co nasila objawy chorobowe.

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu osoby cierpiące na alergie wziewne mogą zatem oddychać spokojnie – bez obaw o wszechobecne roztocza.

Przyjemne ciepło i zdrowie dla mieszkańców

Ogrzewanie podłogowe można zatem uznać za niezmiernie wygodne i zdrowe dla wszystkich. Nie wymusza ruchu powietrza i kurzu, zapewnia też optymalny rozkład temperatur, wpływający korzystnie na ludzkie samopoczucie.

Rozwiązania powierzchniowe zapewniają ciepło, przeciwdziałają wystąpieniu wrażenia zimnych nóg, równocześnie nie doprowadzając do przegrzania organizmu, co bywa przyczyną osłabienia odporności zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowego przeziębienia lub grypy.

Okazuje się zatem, że jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu domowników, warto rozważyć montaż systemu, jakim jest nowoczesne ogrzewanie podłogowe, żeby nasza twierdza dawała optymalne warunki do życia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge