Istnieje wiele rodzajów włączników światła. Oprócz tradycyjnych rozwiązań z jednym lub dwoma przyciskami, które spotyka się w niemal wszystkich domach, można pokusić się o włączniki nowoczesne i funkcjonalne, które znacząco poprawiają jakość mieszkania i codziennego działania. Jakie są najciekawsze opcje oraz dlaczego warto się nimi zainteresować?
Domowe światło sterowane pilotem
Światło sterowane za pomocą pilota to już nie tylko melodia przyszłości, a raczej bliska i obecna rzeczywistość. W ofercie sklepów znajduje się wiele modeli, które potrafią sprostać różnym oczekiwaniom i preferencjom.
Włączniki na pilota mogą stanowić również rozwiązania wielofunkcyjne, kontrolując nie tylko włączanie i wyłączanie światła, ale też jego natężenie. Dodatkowo umożliwiają również zarządzanie zupełnie innymi urządzeniami domowymi takimi, jak czujniki temperatury, żaluzje czy wentylacja. Jedno urządzenie sprawia, że dom staje się zdecydowanie bardziej inteligentny i bezpieczny w użytkowaniu, a my oszczędzamy sporo cennego czasu, ciesząc się z nowej wygody i komfortu.
W czym pomaga nam sterowanie bezprzewodowe światłem? Dzięki niemu możemy jednym pilotem kontrolować do kilkunastu punktów świetlnych. Łatwość zarządzania oświetleniem, nawet bez konieczności przechodzenia z pokoju do pokoju, pozwala również wprowadzić znaczące oszczędności.
W jaki sposób działają piloty do włączników światła? Najczęściej są to rozwiązania oparte o technologię radiową lub podczerwień. Pomiędzy oboma systemami występuje zasadnicza różnica. W przypadku podczerwieni, należy wycelować pilota bezpośrednio we włącznik (podobnie jak w przypadku telewizorów). Technologia radiowa z kolei pozwala na swobodne operowanie pilotem nawet z zupełnie innego pomieszczenia, gdyż ściany nie stanowią ograniczenia dla sygnału.
Domowe oświetlenie a aplikacje w telefonie
W erze smartfonów i aplikacji znacząco ułatwiających życie, powstały również rozwiązania, które pozwalają na sterowanie różnymi funkcjonalnościami w domu za pomocą prostej aplikacji w telefonie. Dzięki zsynchronizowaniu oświetlenia z bezprzewodową siecią internetową, zyskujemy możliwość sterowania światłem w całym domu.
Do Wi-Fi bez najmniejszych trudności można również podpiąć inne urządzenia, podobnie jak było w przypadku wcześniej opisanych rozwiązań na pilota, które sterowały ogrzewaniem, roletami, odkurzaczami automatycznymi i wentylatorami, do których mamy dostęp z poziomu tej samej aplikacji smartfonowej. Dom powoli staje się naprawdę inteligentny i w pełni zintegrowany, dzięki czemu oszczędzamy czas i często również pieniądze, zyskując olbrzymią wygodę i komfort.
W każdym włączniku tego typu występuje specjalny czujnik, który łączy go z domową siecią internetową. Warto pamiętać, że oprócz obsługi zdalnej, mogą być one stosowane również w tradycyjny sposób, poprzez wciśnięcie klawisza.
Rozwiązania połączone z siecią Wi-Fi nie ograniczają przestrzeni, w której musimy się znaleźć, aby kontrolować oświetlenie w naszym domu. Możemy bez najmniejszych trudności zarządzać oświetleniem poszczególnych pomieszczeń i stref, nie znajdując się nawet w ich pobliżu. Paradoksalnie, możemy nawet włączać światło w domu, znajdując się na drugim końcu świata, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu.
Oprócz tego umieszczono w aplikacji funkcje zegarów i planowania. Sprawia to, że możemy z góry ustawić porę, o której powinno się włączyć lub wyłączyć światło w konkretnym pomieszczeniu.
Jak wyglądają nowoczesne włączniki sterowane przez Internet?
Współczesność wymaga, aby włączniki mogły być zastosowane w rozmaitych aranżacjach. Tak też jest w przypadku rozwiązań sterowanych poprzez sieć internetową. Włączniki są zazwyczaj wykonane w neutralnych barwach, z subtelnych i wytrzymałych materiałów, które nie rzucają się w oczy. Dodatkowym walorem estetycznym i orientacyjnym w przestrzeni może być w przypadku tego typu włączników funkcja delikatnego podświetlania ich w ciemności.
Czy warto stawiać na nowinki w oświetleniu domu?
Nowoczesne oświetlenie zaczyna stawać się coraz bardziej inteligentne. Producenci prześcigają się w pomysłach na kolejne udogodnienia. Zintegrowane systemy do zarządzania światłem w całym domu oraz kontrola systemu oświetleniowego za pomocą pilota lub smartfonowej aplikacji stały się faktem.
Dzięki tego typu systemom znacząco oszczędzamy czas oraz często również pieniądze, dzięki zmniejszeniu zużycia prądu elektrycznego. Dodatkowo zyskujemy też olbrzymi komfort i wygodę podczas wykonywania codziennych czynności, a nawet zawczasu możemy planować domowe działania. Technologie sprawiają, że domowe funkcjonowanie staje się naprawdę smart.