Ogrzewanie do łazienki – dlaczego jest tak ważne? W łazience spędzamy sporo czasu na wykonywaniu rozmaitych czynności. Bierzemy kąpiel, robimy makijaż lub golimy się. Z tego względu musi być to przestrzeń funkcjonalna i wygodna, bez względu na jej wielkość oraz układ. Praktyczność łazienki wynika jednak nie tylko z ustawienia szafek oraz wprowadzenia szeregu innych urządzeń.

Aby pomieszczenie optymalnie spełniało swoją funkcję, trzeba przede wszystkim zapewnić w nim odpowiednią temperaturę. Do ogrzewania łazienki wykorzystuje się szereg rozmaitych rozwiązań grzewczych. Jeśli chcecie wiedzieć, które z nich sprawdzają się najlepiej, zapraszamy do dalszej lektury.

Ogrzewanie do łazienki – jakie warunki cieplne trzeba zapewnić w łazience?

Przyjmuje się, że domyślna temperatura w łazience powinna być o kilka stopni wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach w domu. Najczęściej ustawia się ją na 22-24 stopnie Celsjusza, gdy w pozostałych wnętrzach wynosi ona około 18-21 stopni.

Skąd taka dysproporcja? Wynika ona z potrzeby zniwelowania odczucia chłodu tuż po wyjściu z kąpieli. Jest to ważne przede wszystkim w domach i mieszkaniach, w których żyją małe dzieci, szczególnie wrażliwe na znaczące różnice temperatur. Doceniają to jednak również inne osoby, wyczulone na tego typu dyskomfort cieplny.

Czym powinno wyróżniać się dobre ogrzewanie do łazienki?

Skoro już wiemy, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w łazience, należy zastanowić się nad samymi instalacjami, a przede wszystkim nad tym, na co trzeba zwracać uwagę, poszukując idealnego rozwiązania do naszych domów.

Przede wszystkim musi być ono wydajne i skuteczne, szybko i sprawnie ogrzewając łazienkę, a także utrzymując uzyskaną temperaturę przez długi czas, bez niepotrzebnego, wysokiego wydatku energetycznego. Przełoży się to na maksymalizację komfortu użytkowania łazienki oraz oczywiście na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Ogrzewanie do łazienki powinno być również proste i wygodne w obsłudze, pozwalając na bezproblemową, precyzyjną regulację do zadanej temperatury.

Warto także rozważyć ogrzewanie do łazienki pod kątem funkcjonalno-estetycznym. W małych wnętrzach niekoniecznie sprawdzi się bowiem duży, dekoracyjny grzejnik, który stanie się natomiast piękną ozdobą przestronnej łazienki.

Jakie rozwiązania grzewcze do łazienek warto wykorzystać?

Na rynku można znaleźć wiele efektywnych i praktycznych systemów grzewczych do łazienek. Najczęściej stosowane ogrzewanie do łazienki przyjmuje postać następujących produktów:

  • grzejniki konwekcyjne,
  • ogrzewanie podłogowe wodne,
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne,
  • promienniki elektryczne.

Każde z nich ma szereg unikatowych cech, które sprawiają, że bez trudu można dobrać optymalne rozwiązanie do potrzeb konkretnego wnętrza oraz upodobań użytkowników.

System konwekcyjny składa się zazwyczaj z grzejnika, wpiętego do domowej instalacji centralnego ogrzewania. Zapewnia przyjemne ciepło i pozwala dodatkowo na przykład na wysuszenie ręczników, żeby w łazience nie utrzymywała się przez długi czas wilgoć. W ich przypadku podstawowym mankamentem jest kwestia wielkości. Standardowe grzejniki zajmują sporo przestrzeni, co może być problematyczne, szczególnie w małych łazienkach. Dodatkowo ogrzewanie wymusza cyrkulację powietrza, co powoduje unoszenie się wszelkich zanieczyszczeń, dlatego tego typu systemy nie są polecane alergikom.

Alternatywą dla grzejników mogą być różne formy ogrzewania podłogowego. Pozwalają zwiększyć ustawność wnętrza, a przy tym dają komfort ciepłej podłogi, co bywa szczególnie przyjemne tuż po wyjściu spod prysznica.

Ogrzewanie do łazienki podłogowe wodne składa się z zestawu rurek, rozkładanych pod wierzchnią warstwą podłogi. Krąży w nich ciepła woda, która ogrzewa płytki oraz całe pomieszczenie. Instalację podpina się do pompy wodnej lub do przystosowanego do tego pieca centralnego ogrzewania.

Mniej zachodu wymaga ogrzewanie podłogowe elektryczne, które najczęściej przyjmuje formę folii lub maty, którą rozkłada się pod płytkami albo innym typem posadzki. Wystarczy tylko podpiąć je do domowej instalacji elektrycznej, żeby zapewnić sobie przyjemne ciepło. Jest to zatem rozwiązanie zdecydowanie prostsze w montażu.

Promienniki ciepła najczęściej stosuje się jako ogrzewanie dodatkowe, choć w małych łazienkach pozwalają na skuteczne ogrzanie całego wnętrza. Ich niewielkie rozmiary i forma sprawiają, że można zawiesić je niemal wszędzie – na suficie lub ścianie. Dodatkowym atutem jest możliwość kierowania strumienia ciepła, co sprawia, że zawsze ogrzewamy dokładnie tę część łazienki, na której nam zależy.

Ogrzewanie do łazienki – komfort, finanse i styl

Ogrzewanie do łazienki to wiele możliwości. Warto jednak postawić na wydajne i sprawdzone modele, które zapewnią każdego dnia maksymalny komfort korzystania z tej niezmiernie ważnej przestrzeni.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge