Ogrzewanie w łazience jest kluczowe, aby zapewnić optymalne warunki do wykonywania rozmaitych czynności. W tej przestrzeni spędzamy przecież naprawdę sporo czasu – bierzemy szybki prysznic lub relaksującą kąpiel, robimy makijaż, golimy się lub robimy inne zabiegi pielęgnacyjne. Łazienka stanowi zatem miejsce prywatne – przytulne i praktyczne równocześnie. Musi być w niej zatem ciepło i komfortowo.

Ogrzewanie łazienkowe – o czym warto pamiętać?

W łazienkach temperatura powinna być zazwyczaj nieco wyższa niż w pozostałych częściach domu. Nic w tym dziwnego. Przebywamy w niej bowiem w niekompletnym stroju, często boso, a po wyjściu spod prysznica jesteśmy szczególnie narażeni na dyskomfort cieplny.

Dlatego też znalezienie wydajnego i ekonomicznego rozwiązania grzewczego jest tak ważne. Czym musi się wyróżniać ogrzewanie do łazienek? Przede wszystkim powinno być proste w obsłudze oraz energooszczędne, przy zachowaniu maksymalnej efektywności pracy. Dodatkowo musi sprawnie ogrzać pomieszczenie oraz utrzymywać w nim zadaną temperaturę bez nadmiernego zużycia energii.

Kolejną kwestią jest także wkomponowanie ogrzewania do pomieszczenia. W niektórych przestrzeniach sprawdzają się grzejniki konwekcyjne, w innych ogrzewanie podłogowe. Kiedy warto postawić na każde z nich?

Ogrzewanie konwekcyjne – proste i skuteczne rozwiązanie dla każdego

Niemal każdy z nas korzystał z systemów ogrzewania konwekcyjnego. Wciąż są one najpopularniejsze w naszym kraju do ogrzewania domów. Siłą rzeczy trafiają również do łazienek.

Najczęściej montuje się standardowe grzejniki drabinkowe, zwane też po prostu łazienkowymi. Są niezmiernie praktyczne, gdyż oprócz samego ogrzewania pomieszczenia, pozwalają też na skuteczne i szybkie wysuszenie ręczników.

Grzejniki konwekcyjne podpina się do instalacji grzewczej z piecem centralnego ogrzewania. Są wygodne i praktyczne, zapewniając komfort użytkowania.

Jako ich główną wadę najczęściej wymienia się wymuszanie sztucznego obiegu powietrza w pomieszczeniu, co powoduje, że unoszą się także wszelkie zanieczyszczenia oraz kurz. Bywa to sporym problemem dla osób z alergiami wziewnymi.

Dodatkowo, aby grzejnik skutecznie ogrzał całe pomieszczenie, musi być odpowiednio duży. To z kolei bywa kłopotliwe w niewielkich łazienkach, w których szuka się sposobu na odzyskanie każdego użytkowego centymetra powierzchni.

Podsumowując, grzejniki konwekcyjne są praktyczne i tanie oraz zapewniają w pełni komfortowe warunki w każdej łazience.

A jak na ich tle prezentuje się ogrzewanie podłogowe?

Rozwiązania powierzchniowe, czyli jak zapewnić ciepło… bez grzejnika?

W nowo wznoszonych budynkach deweloperzy coraz chętniej decydują się na zamontowanie od razu ogrzewania podłogowego w łazienkach. Trend ten wynika nie tylko z chwilowej mody, ale także z olbrzymiej funkcjonalności tego rozwiązania.

Na rynku można znaleźć dwa powszechnie stosowane typy ogrzewania powierzchniowego. Niezmiernie popularne jest ogrzewanie wodne, oparte na systemie rurek z ciepłą wodą, układanych pod podłogą. Są podpięte do pompy wodnej lub dostosowanego pieca centralnego ogrzewania. Drugim typem ogrzewania powierzchniowego są elektryczne maty i folie, które również układa się pod powierzchnią podłogi. W ich przypadku nie potrzeba jednak dodatkowych urządzeń – wystarczy podłączyć je tylko do domowej instalacji elektrycznej.

Ogrzewanie podłogowe jest dyskretne i praktyczne. Zapewnia komfort zawsze ciepłej podłogi. Całe wnętrze jest ogrzewane równomiernie. Nie występują strefy cieplejsze i chłodniejsze, jak w przypadku systemów konwekcyjnych.

Niewidoczne stosunkowo tanie ogrzewanie podłogowe pozwala także odzyskać sporą ilość miejsca, które w poprzednio opisywanym modelu należałoby przeznaczyć na grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe opiera się na oddawaniu ciepła przez wcześniej nagrzaną powierzchnię podłogi, co sprawia, że nie dochodzi do cyrkulacji powietrza. Dlatego też tego typu rozwiązania są szczególnie rekomendowane alergikom.

Podstawową wadą ogrzewania powierzchniowego jest konieczność zastosowania odpowiednich materiałów do wykończenia podłogi. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne lub kamień. Powinno się natomiast unikać drewna oraz wprowadzania dywaników, które zmniejszą efektywność ogrzewania.

Co wybrać? Ogrzewanie konwekcyjne czy podłogowe?

Każde wnętrze ma swoje konkretne wymagania. Trzeba zatem wziąć pod uwagę wszystkie cechy przestrzeni oraz prywatne upodobania. Systemy konwekcyjne bywają tańsze w montażu, nie gwarantują jednak równomiernego ogrzania całego wnętrza. Zajmują również sporo miejsca.

Z kolei ogrzewanie podłogowe minimalizuje różnicę temperatur we wszystkich częściach łazienki. Może być jednak mniej wydajne, zwłaszcza jeśli na podłach znajdują się dywaniki.

Warto więc dokładnie poznać systemy grzewcze dostępne na rynku, aby zapewnić sobie optymalną ilość ciepła i maksymalną wygodę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge