Ogrzewanie podczerwone w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne. Stosowane jest nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także wielu innych wnętrzach, a także w przestrzeni zewnętrznej. Może być instalowane jako główny albo wspomagający system grzewczy. Jego liczne zalety sprawiają, że przekonuje do siebie coraz szerszą rzeszę osób. Co więcej, jest bardzo wygodne dla użytkowników, bo niemal bezobsługowe, a często pozostaje też niewidoczne.

Czym wyróżnia się ogrzewanie na podczerwień na tle innych dostępnych obecnie systemów grzewczych? Cech, o których warto tutaj wspomnieć, jest bardzo wiele. Na początek chcielibyśmy jednak krótko wspomnieć, na czym polega to ogrzewanie i jak działa. Już samo to pozwoli zrozumieć, że ma sporo atutów.

Ogrzewanie na podczerwień, czyli jakie?

Ogrzewanie na podczerwień jest rodzajem ogrzewania elektrycznego, które polega na wytwarzaniu ciepła poprzez emitowanie promieni podczerwonych. Inaczej mówiąc, są to promienie elektromagnetyczne. Ich długość mieści się w zakresie pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że takie same fale wytwarzane są przez słońce. A w jaki sposób ogrzewają nas promienie słoneczne nawet w chłodny dzień? – To wszyscy doskonale wiemy.

Wystarczy, że słońce wyjrzy zza chmur, by od razu zrobiło się nam cieplej. Dzieje się tak, ponieważ promienie podczerwone zamieniane są na ciepło w momencie, kiedy napotkają na swojej drodze przeszkodę. To może być jakiś przedmiot albo ludzkie ciało. W taki sam sposób działają promienniki podczerwieni. Nie ogrzewają powietrza, ale napotkane na drodze przeszkody. Dzięki temu możemy odczuwać przyjemne ciepło znacznie szybciej niż w przypadku tych systemów grzewczych, które najpierw ogrzewają powietrze. Co więcej, ciepło rozchodzi się równomiernie po całym wnętrzu, co zapewnia duży komfort termiczny. Ogrzewanie podczerwone postrzegane jest też jako jedno z najzdrowszych dla człowieka źródeł ciepła. Jego zaletą jest między innymi to, że nie wysusza powietrza i nie przyczynia się do unoszenia kurzu w powietrzu, a więc jest korzystne dla alergików.

Przykłady urządzeń grzewczych na podczerwień

Warto zwrócić uwagę na to, że urządzeń grzewczych, które emitują promieniowanie podczerwone, jest bardzo wiele. Doskonale widać to na przykładzie asortymentu dostępnego na stronie dystrybutora Econovli.pl. Można tam znaleźć szeroki wybór produktów działający na tej zasadzie przeznaczonych do montażu w podłodze, ścianie albo suficie. Dostępne są również specjalne grzejniki na podczerwień, które można ustawić w pomieszczeniu albo na zewnątrz, a także ogrzewanie dywanowe przeznaczone do tymczasowe ogrzewania większych powierzchni podczas organizacji różnego rodzaju wystaw, spotkań i imprez. Montaż takiego ogrzewania jest niezwykle prosty, a obsługa intuicyjna. Co więcej, ułożone pod dywanem ogrzewanie pozostaje niewidoczne dla użytkowników. Ogrzewanie podczerwone dostępne jest również w formie folii i paneli grzejnych, a także urządzeń hybrydowych Klima, które łączą w sobie dwa niezależne systemy grzewcze, przez co ich działanie jest jeszcze bardziej efektywne.

Ogrzewanie na podczerwień w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Fakt ten nie powinien dziwić, zważywszy na jego zalety. Świadomi tych zalet konsumenci wybierają je spośród wielu innych dostępnych na rynku możliwości.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge