Aranżacja pokoju dziecięcego stawia przed nami wiele wyzwań. Ten jako pomieszczenie wielofunkcyjne będzie musiał odpowiedzieć na wiele dziecięcych potrzeb. Nie może w nim zabraknąć przestrzeni do zabawy, nauki oraz odpoczynku. Zmieszczenie ich na niewielkiej powierzchni może niekiedy być kłopotliwe. Planowanie i właściwe uporządkowanie wnętrza pomoże podołać temu zadaniu. Niezwykle istotną rolę odgrywa oświetlenie do pokoju dziecka. Nierzadko jest to kilka opraw oświetleniowych pełniących różne funkcje. Konkretne lampy mogą posłużyć do wyznaczenia stref funkcjonalnych w pokoju dziecka, jak i znaleźć zastosowanie praktyczne.

Oświetlenie do pokoju dziecka nie może być dziełem przypadku. Wszystkie oprawy wybieramy z należytą starannością, dobierając je do konkretnych funkcji i potrzeb pociechy. Oprócz oświetlenia funkcyjnego w pomieszczeniu powinna się znaleźć lampa, która będzie pełnić rolę oświetlania ogólnego i oświetli równomiernie całe wnętrze.

Oświetlenie ogólne do pokoju dziecka

W roli oświetlenia ogólnego może zagościć dziecięcy żyrandol albo lampa wisząca, które będzie emitować światło miękkie, rozproszone. Wieszamy ją w centralnej części pomieszczenia, tak, by padające z niej światło objęło całe wnętrze. W zależności od układu pomieszczenia może zachodzić potrzeba zastosowania więcej niż jednej oprawy. Chodzi tu głównie o wnętrza z wnękami i o nietypowych kształtach, w których jedna lampa nie będzie w stanie oświetlić całej powierzchni. W przypadku większych pomieszczeń oświetlenie ogólne montujemy nad główną częścią pomieszczenia. W innych jego częściach powinno pojawić się oświetlenie o charakterze funkcyjnym, zgodnym z przeznaczeniem konkretnej strefy.

W roli oświetlenia ogólnego dobrze sprawdzą się oprawy, które oświetlają sufit. Światło odbite od sufitu doskonale rozjaśnia przestrzeń. Nie zawsze są to lampy wiszące, choć te – należy to przyznać – w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci goszczą najczęściej. Równie dobrze mogą to być jednak plafony albo instalacje świetlne złożone z kilku mniejszych opraw, takich jak lampy wpustowe w podwieszanym suficie albo reflektory montowane na szynach. Te ostatnie najchętniej widziane są w pokojach dla młodzieży i nastolatków.

Oświetlenie w okolicy biurka

Szczególnej uwagi wymaga oświetlenie strefy przeznaczonej do nauki oraz odrabiania lekcji. Nie może być tu mowy o źle dobranym oświetleniu, bo to mogłoby mieć negatywny wpływ na koncentrację ucznia, a nawet jego zdrowie. Niezwykle istotne jest, by na blat biurka zostało skierowane jasne światło o odpowiednim natężeniu oraz barwie. Najczęściej wykorzystuje się tu lampy stojące podłogowe, lampy na biurko albo montowane w okolicy biurka kinkiety. Inspiracji do aranżacji takiej strefy może dostarczać sklep z lampami.

Barwa światła jest jednym z tych parametrów, który wywiera ogromny wpływ na pracę ucznia. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na światło o barwie ciepłej, czy chłodnej będzie wpływać na dziecko relaksująco i rozleniwiać je albo stymulować do działania i poprawiać koncentrację. Dlatego w strefie przeznaczonej do nauki zdecydowanie lepiej sprawdza się światło chłodne, które mobilizuje i pomaga skupić uwagę na wykonywanych zadaniach.

Miejsce przeznaczone do spania i odpoczynku

W pokoju dziecka nie może też zabraknąć oświetlenia o charakterze nocnym. Umieszczona w pobliżu łóżka lampka pomoże wyciszyć się przed nocą i spokojnie zasnąć. W tym przypadku lepiej sprawdzi się światło ciepłe, które pozytywnie wpływa na nas wtedy, kiedy potrzebujemy się zrelaksować. Pomaga zregenerować siły i stworzyć przytulną atmosferę. Sprawia też, że odpoczynek jest dużo bardziej efektywny. Jednocześnie należy pamiętać, by oświetlenie było wystarczająco jasne do poczytania przed snem ulubionej książki.

Oświetlenie w pokoju dziecka ma do spełnienia wiele zadań. Dlatego niemożliwe jest zdanie się na jedną tylko oprawę, której przypiszemy wszystkie niezbędne do spełnienia funkcje. Zdecydowanie lepiej podzielić je między różne lampy, które najlepiej sprawdzają się w określonych rolach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge