Istnieją takie wnętrza, które mają szczególne znaczenie dla użytkowników. Zazwyczaj jest to reprezentacyjna część domu, w której spędza się najwięcej czasu. Dlatego warto zadbać o oświetlenie jadalni i salonu, by spełniało wszystkie nasze oczekiwania. Nie może być pozbawione estetycznego wyglądu, ani też funkcjonalności. Zazwyczaj planujemy z podziałem na poszczególne strefy o różnym sposobie użytkowania. Rodzaj opraw zastosowanych w każdej strefie powinien być spójny pod względem stylistycznym i gwarantować wygodę użytkowania.

Na wstępie warto zaznaczyć, że oświetlenie jadalni i salonu nie wymaga zastosowanie identycznych pod względem designu lamp, wywodzących się z jednej serii. Inwestorzy mają w tym względzie większą dowolność i mogą wybierać spośród różnych opraw, niekiedy nawet znacznie się od siebie różniących. Należy jednak przy tym uważać, by nie wprowadzić do wnętrza aranżacyjnego chaosu. Niezwykle istotna jest konsekwencja stylistyczna, która da nam poczucie harmonii. Wyjątek mogą stanowić wnętrza eklektyczne, których aranżacja wymaga jednak dużego wyczucia smaku.

Jak zaplanować oświetlenie jadalni?

Jadalnia, która zazwyczaj stanowi wydzieloną przestrzeń salonu albo lokalizowana jest na granicy salonu i kuchni powinna mieć wyodrębnione oświetlenie. Jego zadaniem będzie oświetlenie blatu stołu i stworzenie klimatycznego nastroju podczas pożywania posiłku. Zawieszona centralnie nad stołem lampa powinna być montowana na takiej wysokości, by zapewnić wygodę użytkownikom. Nie może oślepiać biesiadników siedzących przy stole, z drugiej jednak strony powinna być zamontowana w miarę nisko. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku oprawy z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu inwestor sam zdecyduje, jak wysoko chce zawiesić lampę.

Oświetlenie jadalni to zazwyczaj lampa wisząca, której kształt i wielkość uzależnia się od gabarytów oraz kształtu stołu. Mogą to być duże oprawy oświetleniowe o regularnym kształcie albo wiele małych i asymetrycznych lampek. Dowolność jest tutaj przeogromna. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę na to, by nie występowało zjawisko olśnienia, a użytkownicy nie uderzali się w głowę, wstając od stołu.

A jak powinno wyglądać oświetlenie salonu?

Jednak oświetlenie jadalni to jeszcze nie wszystko. Strefa dzienna obejmie przecież również salon. Ten wymaga stworzenia komfortowych warunków do codziennego funkcjonowania oraz przyjmowania gości. Oświetlenie salonu zazwyczaj dzieli się na kilka stref funkcjonalnych. Najważniejsze jest oświetlenie ogólne, które pozwala rozświetlić całe wnętrze i wypełnia pomieszczenie rozproszonym światłem. Oprócz niego planuje się też oświetlenie strefy wypoczynkowej. W tej roli doskonale sprawdzają się kinkiety, lampa stojąca albo zawieszona nad tą strefą lampa wisząca o niebanalnej, zwracającej uwagę formie.

Oświetlenie jadalni i salonu nie może być przypadkowe. Warto zaplanować je z wyprzedzenie, by zapewniało funkcjonalność wnętrza i spełniało oczekiwania użytkowników

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge