LED-y zdecydowanie wiodą prym pośród oświetlenia. Wpływa na to ich energooszczędność i dłuższa żywotność niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Nie da się ukryć, że to również chęć zabawy światłem barwnym, które sprzyja tworzeniu indywidualnych wystrojów wnętrz. Co sprawia, że przekonujemy się do droższych żarówek LED-owych?
Nastrój i komfort pomieszczenia
Każde pomieszczenie spełnia określone funkcje. Poza walorami praktycznymi liczymy na to, że będziemy dobrze się w nim czuć. Pragniemy atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi – w sypialni, spotkaniom z rodziną i znajomymi – w salonie, pracy i nauce – w domowym biurze. Nie bez powodu długo myślimy na wystrojem każdego wnętrza. Aranżacja i jej detale są w stanie sprawić, że mamy wreszcie swoje miejsce na ziemi, bezpieczny azyl, a nie tylko fizyczny budynek.
Za nastrój i komfort korzystania z każdego pomieszczenia, odpowiada w dużej mierze oświetlenie. Najlepsze jest to naturalne, ale za dnia brakuje nam niestety światła słonecznego. Poza tym w porze jesieni i zimy bardzo krótko cieszymy się światłem naturalnym. Nie pozostaje nic innego, jak uzupełnić je o światło sztuczne, które jest w stanie zbudować atmosferę każdego wnętrza.
By tak się stało warto pomyśleć nie tylko o konstrukcji wybieranych lamp i miejscu ich montażu, ale również żarówkach. Dlaczego lepiej sprawdzają się LED-y? Przede wszystkim w ich cenie mieści się wszystko to, czego w subiektywnym odczuciu potrzebujemy my. Ponadto mowa o korzyściach tak ważnych dla każdego pokoju, nawet małych fragmentów przestrzeni, które mają zostać oświetlone.
Ekonomia użytkowania
Żarówki LED-owe gwarantują żywotność nawet do 50 tysięcy godzin świecenia. To aż o 25 razy więcej niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Choć początkowy zakup LED-ów staje się inwestycją, szybko się zwraca, a opłacane rachunki za prąd regularnie się obniżają. Niski pobór mocy pozwala wykorzystać LED-owe oświetlenie nie tylko w roli światła głównego i dodatkowego. Niewielkie punkty świetlne montowane w korytarzach i przy schodach, by zapewnić bezpieczeństwo poruszania się w porze wieczorowej i nocnej, mogą być włączone przez całą noc. Wędrówka do toalety nie spowoduje rozbudzenia ze względu na delikatne światło, a tak użytkowane oświetlenie nie wpłynie niekorzystnie na koszty.
Łatwe i precyzyjne planowanie
Łatwo zaplanować zakup nowych żarówek, ponieważ LED-y nie gasną nagle, tylko zaczynają coraz słabiej świecić. Zauważając, że w pokoju robi się ciemniej, mniej komfortowo, pozostaje wystarczająco dużo czasu, by udać się do sklepu po nowe żarówki.
Można precyzyjnie planować wszystkie punkty oświetleniowe w całym mieszkaniu czy domu. Wiemy przecież bardzo dobrze, czy potrzebujemy rozświetlić konkretne pomieszczenie w całości, czy też zależy nam na wyeksponowaniu detali. Żarówki LED-owe oferują odmienne kąty świecenia, a to oznacza, że można precyzyjnie dostosować ten parametr do własnych (i pomieszczenia) potrzeb.
Jak zadecydować o kącie świecenia? Żarówki LED-owe z wartością kąta świecenia wynoszącą 360° nadają się do wszystkich pomieszczeń, bo oświetlają równomiernie z każdej strony. Te o kącie 120° można zastosować do większych powierzchni, rozjaśnią bowiem równie dobrze, a jednak będą tańsze od poprzedników. Mniejsze kąty świecenia, na przykład 60° czy 35°, nadają się do skupiania wiązki świetlnej na małych fragmentach przestrzeni. Jeśli zależy nam na podkreślaniu dekoracji, ramek ze zdjęciami, centralnego punktu małego stolika kawowego lub innego elementu ozdobnego, taka wartość będzie wystarczająca.
Światło, które spełnia swoje funkcje
Włączenie lampy i niemalże natychmiastowo osiągana pełna jasność żarówek LED-owych wpływa na to, że światło spełnia swoje funkcje. Poza tym wybór pomiędzy różnymi kolorami stwarza duże pole do popisu tym, którzy chcą czegoś więcej niż praktycznej, zwyczajnej aranżacji wnętrza. Jeśli liczymy na połączenie ekonomii z jakością i ciekawymi efektami względem wystroju, LED-owe oświetlenie będzie strzałem w dziesiątkę.