Urządzając wnętrze mieszkania, trzeba zwracać uwagę na detale. Jednym z nich jest oświetlenie lustra w łazience. Od tego, w jaki sposób zostanie zaaranżowane, zależy nie tylko wygląd wnętrza, ale również jego funkcjonalność. Nie może zostać potraktowane po macoszemu lub zostać pozostawione przypadkowi. Powinno być dobrze przemyślane i uwzględniać kilka istotnych kwestii. Strefa lustra w łazience to miejsce, z którego korzystamy każdego dnia. Robimy to podczas mycia zębów, układania fryzury, panie w trakcie robienia perfekcyjnego makijażu, a panowie podczas golenia. Czy tak często użytkowania przestrzeń może być niefunkcjonalna? – Zdecydowanie nie! Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by była wygodna w codziennym użytkowaniu. Wbrew pozorom nie potrzeba tu dużo wysiłku. Kluczowe jest przede wszystkim oświetlenie lustra w łazience, które stworzy dogodne warunki do wykonywana czynności higienicznych i pielęgnacyjnych przed lustrem.

Jakie oprawy warto wybierać do łazienki?

Naszą uwagę z pewnością powinno przykuć to, że wybór opraw łazienkowych jest bardzo duży. Nie koniecznie muszą to być tradycyjne kinkiety, do których byliśmy przyzwyczajani przez lata. Choć doskonale sprawdzają się jako oświetlenie lustra w łazience, to w rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej. Szeroki asortyment odzwierciedla oczekiwania klientów. Do ich wyboru pozostają oprawy przeznaczone do montażu po obu stronach lustra, nad lustrem, a nawet przed lustrem. Użytkownicy mogą się spotkać z kinkietami, lampami wiszącymi, a także oświetleniem wbudowanym w lustro. Która opcja jest najkorzystniejsza? – Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od indywidualnych wymagań każdego z nas. Nie ulega jednak wątpliwości, że kinkiety zlokalizowane po obu stronach lustra będą skutecznie oświetlać przestrzeń zlokalizowaną przed nim. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę stylistykę opraw, to również wybór będzie tu przeogromny. Od lamp wpisujących się w wystrój klasyczny, po eleganckie glamour. Od industrialnych inspiracji, po prowansalskie oświetlenie lustra w łazience. Dzięki tak dużej różnorodności każdy klient z łatwością powinien znaleźć oprawy idealnie odzwierciedlające jego oczekiwania. 

Oświetlenie lustra w łazience – o czym musisz pamiętać?

Jednak wybierając oświetlenie lustra, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko stylistykę i design oprawy. Niezwykle istotne – o czym wspomnieliśmy już na początku – jest zapewnienie funkcjonalności tej strefy. Dlatego warto pamiętać o tym, że zamontowane przy lustrze oprawy mają za zadanie równomiernie oświetlać twarz osoby, która stanie przed lustrem. Z drugiej strony emitowane światło nie powinno razić jej w oczy. Właśnie dlatego oprawy przeznaczone do montażu wokół lustra mają zazwyczaj mleczne klosze. Jeśli są to kinkiety mocowane po obu jego stronach, to najczęściej wiesza się je na wysokości oczu użytkowników. Ważne jest to, by emitowane światło nie tworzyło na twarzy przeglądającej się osoby żadnych cieni. Bardzo istotny jest również współczynnik oddawania barw. Przyjmuje się, że oświetlenie lustra w łazience nie może mieć wartości Ra mniejszej niż 80. Najlepiej jednak, jeśli zdecydujemy się na źródło światła o współczynniku wynoszącym minimum 90. Dzięki temu emitowane przez nie światło będzie zbliżone do naturalnego, a barwy nie zostaną przekłamane. Ma to niezwykle istotne znaczenie między innymi podczas wykonywania makijażu.

Oświetlenie lustra w łazience może przyjmować różną formę. Jednak współczynnik oddawania barw nie daje tak dużej dowolności. Tylko oświetlenie o odpowiednich parametrach zapewni jego funkcjonalność.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge