Jeśli weźmiemy pod uwagę instalację elektryczną, jedną z najistotniejszych rzeczy wpływających na funkcjonalność wnętrza, jest sterowanie światłem. I choć przez wielu ta kwestia może być bagatelizowana lub odsuwana na dalszy plan, warto zwrócić uwagę, że nowoczesne technologie mogą znacznie poprawić komfort użytkowników. Zatem, o czym powinniśmy koniecznie pamiętać, jeśli mowa o sterowaniu oświetleniem?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że w większości współczesnych aranżacji mamy do czynienia z klasycznymi rozwiązaniami, które na rynku znane są od lat. Tymczasem obecnie dostępnych jest wiele nowych technologii dalece wykraczających poza możliwości tych pierwszych. Co dokładnie mamy na myśli?

Klasyczne włączniki kontra nowoczesne rozwiązania

Tradycyjne włączniki umożliwiają sterowanie światłem poprzez przyciśnięcie klawisza. W efekcie lampa może zostać zapalona albo zgaszona. W tym przypadku konieczna jest obecność użytkownika, który osobiście steruje oświetleniem. Nie ma zatem możliwości, by przebywał w tym czasie poza domem. Podobnie wygląda sterowanie światłem za pomocą dotykowych paneli, z ta jednak różnicą, że nie ma tu klasycznych przycisków, a całkowicie płaski sensoryczny osprzęt elektryczny. Wystarczy delikatne dotknięcie oznaczonego na nim miejsca, światło zostało włączone. Dotykowe panele można też zastosować do sterowania roletami albo żaluzjami.

Sterowanie światłem za pomocą pilota

Jednak nie wszyscy inwestorzy mają ochotę wstawać z kanapy i podchodzić do włącznika za każdym razem, gdy zajdzie potrzeba włączenia lub wyłączenia oświetlenia albo zmiany jego natężenia. (Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach oprócz włączników mamy do dyspozycji również ściemniacze). Dla takich osób dużym udogodnieniem będą piloty kompatybilne z nowoczesnymi włącznikami światła. Za ich pomocą będziemy mogli sterować światłem bez konieczności podchodzenia do włącznika. Takie rozwiązanie sprawdzi się między innymi w sypialni, pokoju dziecięcym albo w tej części salonu, która została zaaranżowana na strefę wypoczynkową.

Jak sterować światłem za pomocą domowej sieci Wi-Fi?

Skoro można włączać i wyłączać oświetlenie przy użyciu pilota, to dlaczego nie pójść jeszcze o krok dalej i nie wykorzystać do tego celu aplikacji na telefon? Przy jej pomocy inwestor może pokusić się o sterowanie światłem w całym domu, przebywając w dowolnym jego pomieszczeniu. To bardzo wygodna alternatywa dla osób, które mają większe mieszkania. Wystarczy wyobrazić sobie, że wychodzimy z domu i chcemy w prosty i szybki sposób wyłączyć oświetlenie w całym domu. Odpowiednia aplikacja na telefonie sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

Jak włączyć światło z drugiego końca globu?

Okazuje się jednak, że sterowanie światłem możliwe jest nie tylko z innego pokoju, ale również z innego kraju. Wystarczy, jeśli użytkownik poprzez internet połączy się z domową siecią i przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym zmieni wcześniejsze ustawienia. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, choć i tak większość preferuje nadal tradycyjne metody.

Sterowanie światłem nie musi się dziś ograniczać wyłącznie do klasycznych włączników. Nowoczesne technologie gwarantują znacznie więcej możliwości i przekonują coraz szersze grono odbiorców.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge