Zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu to jedno z największych wyzwań, przed którym stają właściciele nowo powstających domów lub osoby planujące gruntowny remont. W naszym klimacie instalacje grzewcze są intensywnie użytkowane przez niemal 6 miesięcy w roku i raczej trudno się bez nich obejść. Wiele osób szuka zatem rozwiązań wydajnych a przy tym energooszczędnych, żeby jak najbardziej zminimalizować koszty. Czy da się skutecznie ogrzać dom i uzyskać optymalny komfort cieplny w szczególnie chłodnych miesiącach, a przy tym nie wydać majątku na prąd lub gaz? Nowoczesne systemy grzewcze potrafią być bardzo oszczędne. Trzeba tylko dobrze dopasować je do domowych przestrzeni.

Co brać pod uwagę przy planowaniu instalacji grzewczej?

Wybór właściwej instalacji grzewczej powinien być poprzedzony dokładną analizą przypadku. Konsekwencje decyzji pozostaną z mieszkańcami bowiem przez naprawdę długi czas, odbijając się na komforcie oraz stanie ich finansów.

Co trzeba zatem uwzględnić podczas wyboru instalacji? Najważniejszą kwestią jest oczywiście dobór urządzeń grzewczych. Każde z nich ma inną wydajność, którą trzeba dopasować do wielkości domu, wysokości pomieszczeń oraz grubości izolacji ścian, podłóg, dachu.

Straty ciepła, uciekającego przez wszystkie wymienione powierzchnie, mogą wynosić nawet 60%. Dlatego warto zadbać o właściwą termoizolację, zanim jeszcze przystąpimy do poszukiwań systemów grzewczych. Odbije się to korzystnie na wysokości rachunków za ogrzewanie.

W domach pasywnych, czyli takich, które mają najlepsze parametry izolacyjne, można zamontować urządzenia o zdecydowanie mniejszej mocy grzewczej. Początkowa inwestycja szybko zatem się zwraca oraz przynosi solidne oszczędności.

Które ogrzewanie do domu jest najtańsze?

W drugiej kolejności trzeba podjąć decyzję co do typu ogrzewania. Możliwości jest wiele, a każda z nich niesie zalety i wady. Na które się zatem zdecydować?

Teoretycznie ogrzewanie, którego instalacja jest najprostsza i najtańsza w montażu, to rozwiązania elektryczne. Jest to także opcja bardzo przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż nie generuje dużej ilości szkodliwych gazów i pyłów. Niestety równocześnie ogrzewanie elektryczne przynosi stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne. Dlatego też na rozwiązania tego typu warto się zdecydować zwłaszcza w domach pasywnych o niskich stratach ciepła, co pozwala zwiększyć wydajność i obniżyć wysokość rachunków.

Inną opcją jest ogrzewanie centralne z piecem na paliwa stałe. W tym przypadku stworzenie instalacji wymaga nieco więcej zachodu, jednak koszty użytkowania są zdecydowanie niższe niż przy ogrzewaniu elektrycznym. Wysokość opłat i wydajność pieca zależą między innymi od jakości i typu paliwa.

Wybierając ten typ ogrzewania, powinno się jednak wziąć pod uwagę fakt, że piece na paliwa stałe są najmniej przyjazne środowisku. Emitują olbrzymie ilości toksycznych substancji i gazów cieplarnianych. W wielu miejscach wprowadza się wręcz zakaz stosowania ich. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż może się okazać, że nie będzie to zbyt przyszłościowe rozwiązanie.

Alternatywą dla pieców na paliwa stałe jest rozwiązanie gazowe. Piece tego typu są niezmiernie wydajne, a koszty eksploatacyjne są wciąż niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Są też proste i wygodne w obsłudze, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na nowoczesne, energooszczędne modele, powszechnie dostępne na rynku. Emitują nieco zanieczyszczeń, jednak ich ilość jest zdecydowanie mniejsza niż przy stosowaniu paliw takich, jak węgiel lub drewno. Dlatego można je uznać za ogrzewanie przyjazne środowisku naturalnemu.

Różne oblicza ciepła – wybór instalacji grzewczej do domu

Decyzja o tym, jakie ogrzewanie do domu sprawdza się najlepiej, wcale nie należy do szczególnie prostych. Trzeba wziąć pod uwagę szereg mocno zróżnicowanych czynników, związanych z konstrukcją samego domu oraz preferencjami i możliwościami użytkowników.

Precyzyjne określenie potrzeb oraz dobór wydajnego systemu grzewczego to sposób na zapewnienie optymalnych warunków do codziennego życia. Warto rozważyć wszystkie opcje – zarówno elektryczne, gazowe i na paliwa stałe, żeby dokonać najbardziej racjonalnego wyboru.

Ogrzewania nie wybiera się przecież na jeden sezon. Jest to instalacja, która później będzie nam towarzyszyć przez lata. Warto zatem przyłożyć się do poszukiwań i wybrać z głową.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge