Jak urządzić we wnętrzu przyjemną dla użytkowników przestrzeń? Z pewnością nie powinno zabraknąć tam funkcjonalnych mebli oraz niezbędnych sprzętów. Poza nimi bardzo ważne są też dodatki dekoracyjne. Ich ilość, wzornictwo oraz rodzaj będzie zależeć od stylistyki konkretnej aranżacji. Rzadko zdarza się, by mieszkanie zostało ich całkowicie pozbawione. Nawet w minimalistycznych pomieszczeniach w stylu nowoczesnym albo surowych aranżacjach industrialnych mogą pojawić się pewne akcenty, których zadaniem jest dekorowanie wnętrza.
Na wystrój mieszkania wpływają nie tylko elementy wykończeniowe, czy ustawione w domu meble. Bardzo ważne są dodatki dekoracyjne, które ocieplają aranżację i nadają jej charakterystycznego klimatu. Często to one decydują o stylistyce konkretnej aranżacji. Na jakie dodatki warto się zdecydować, urządzając mieszkanie?
Dodatki dekoracyjne zależne od stylistyki wnętrza
Wazony, girlandy, grafiki – dekoracje mogą mieć różną postać. Czasem przybierają zaskakujące formy, innym razem zadziwiają prostotą. Niektóre z nich doskonale sprawdzają się w wielu zróżnicowanych stylistycznie aranżacjach, inne pasują tylko do jednego, konkretnego wystroju i nie powinny być wprowadzane do innych pomieszczeń, bo nie będą wyglądać w nich dobrze. Dlatego bardzo ważne jest wyczucie dobrego smaku pozwalające wybierać takie dodatki dekoracyjne, które pozwolą zachować spójny i efektowny wygląd aranżacji.
W zależności od zamierzenia inwestora dodatki mogą pełnić we wnętrzu rolę silnie eksponowanego elementu (najczęściej jest to jeden przedmiot) albo zaledwie zaznaczać swoją obecność i dopełniać aranżację, nie rzucają się mocno w oczy. W przypadku aranżacji w stylu glamour dekorację mogą stanowić złocone i srebrzone figurki, efektowne kandelabry itp., a jeśli weźmiemy pod lupę wnętrza industrialne, to będzie to prosty w formie zegar, zawieszona na ścianie grafika albo czarnobiałe zdjęcie umieszczone w antyramie.
Przykłady różnych dekoracji
Tak naprawdę do każdej aranżacji można dopasować odpowiadające jej dodatki dekoracyjne. Czasem będzie to zaledwie miła w dotyku, utrzymana w pastelowych barwach poduszka (wnętrza skandynawskie), kiedy indziej znacznie bardziej wyszukany i efektownie zdobiony element. Zdarza się też tak, że rolę dekoracji przejmują przedmioty użytkowe. Jako przykład można podać oprawy oświetleniowe, które mogą mieć wiele elementów dekoracyjnych, jak lampy nowojorskie albo glamour; albo zdobić nie tyle błyskotkami, ile prostą, ale zaskakującą i niecodzienną formą. I tak dzieje się z lampami w stylu nowoczesnym, które mogą zachwycać asymetrycznymi, a przy tym bardzo prostymi i minimalistycznymi kształtami.
Jednak znacznie częściej zdarza się tak, że dodatki dekoracyjne są ozdobą samą w sobie i nie mają zastosowania praktycznego. Tak jest na przykład z modnym ostatnio lasem w szkle albo małą latarenką, którą inwestor wypełnił sznurkiem LED. Wiele takich ozdób można stworzyć samodzielnie. Inspiracji warto szukać na stronach www poświęconych tematyce wnętrzarskiej. Tam nie tylko znajdziemy gotowe dodatki dekoracyjne, ale również pomysły na ozdoby DIY.