Współczesne wnętrza stawiają przed dekoratorem znacznie większe wymagania, niż aranżacje, z którymi mogliśmy się spotkać kilkadziesiąt lat temu. Obecnie duże znaczenie ma ich wielofunkcyjność oraz ogromny nacisk na pogodzenie efektownego designu z funkcjonalnością. Wszystko to sprawia, że każdy najmniejszy detal ma ogromne znacznie. Cóż dopiero mówić o roli, jaką przypisuje się oświetleniu.

Światło we wnętrzu powinno umożliwiać użytkownikom bezpieczne przemieszczanie się po pomieszczeniu oraz wykonywanie codziennych obowiązków. Jego natężenie, barwa oraz sposób, w jaki kreowane jest we wnętrzu, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Zdecydowanie inne wymagania stawia się przecież przed światłem montowanym w miejscu przeznaczonym do relaksu, a inne przed oprawą, którą ustawia się w przestrzeni przeznaczonej do pracy lub nauki. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie o charakterze ogólnym oraz oświetlenie dekoracyjne. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, jako narzędziem do budowania klimatycznego nastroju i tworzeniem niepowtarzalnych aranżacji.

Dekorowanie za pomocą światła LED

Dekoracje świetlne mogą przybierać we wnętrzu różną formę i tworzyć niezwykle zróżnicowane aranżacje. Bardzo dobrze widać to na przykładzie światła LED, które może subtelnie oświetlać przestrzeń za pomocą ukrytej we wnęce oprawy albo uprzyjemniać relaks dzięki sznurkom LED emitującym przyjemne, ciepłe światło z małej latarenki lub efektownego, szklanego słoja. Co istotne, takie dekoracje można tworzyć samodzielne i nie wymaga to specjalnej wiedzy lub dużych zdolności dekoratorskich.

Oprawy o niezwykłych formach

Innym pomysłem na dekorowanie wnętrza przy pomocy oświetlenia jest wprowadzenie do aranżacji opraw o niezwykłych, niekiedy zaskakujących formach. Wiele takich modeli posiada w swojej ofercie polski producent oświetlenia Azzardo.com.pl. To imponująca mnogość zróżnicowanych pod względem designu opraw, z których wiele może zaskakiwać niecodzienną i nieoczywistą formą. Znajdziemy wśród lampy o zadziwiających, futurystycznych kształtach, oprawy wyróżniające się ponadprzeciętnymi gabarytami albo asymetrią.  Takie modele doskonale wyglądają w pomieszczeniach o reprezentacyjnym charakterze oraz w przestrzeni wypoczynkowej.

Jak wykorzystać kinkiety?

Niecodziennym sposobem na stworzenie świetlnej dekoracji może być wykorzystanie wielu kinkietów o minimalistycznej formie. Montując je na ścianie w taki sposób, by emitowane przez nie światło wzajemnie się przenikało, można osiągnąć niezwykły efekt wizualny. Taki pomysł można wykorzystać zarówno w aranżacji wnętrza mieszkalnego, jak i przestrzeni o charakterze komercyjnym.

Wiecznie modne cotton balls

W miejscu przeznaczonym do wypoczynku od lat doskonale sprawdzają się świecące kule, czyli nieśmiertelne cotton balls. Ich przyjemne światło doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i do aranżacji przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie. Taką dekorację z powodzeniem można łączyć z innymi oprawami, a także wykorzystywać do budowania nastroju kilka opraw typu cotton balls.

W świetle świecy

Poza oświetleniem sztucznym do budowania nastroju można wykorzystać również światło świeży. Jego przyjemna barwa doskonale relaksuje i sprzyja regeneracji sił. Pomaga zbudować klimatyczny nastrój i intymną atmosferę. Może być aranżowane przy pomocy świec dostępnych w różnych formach. Pewną odmianę od klasycznej świecy mogą stanowić świece pływające, które same w sobie stanowią już przepiękną dekorację, zwłaszcza jeśli razem  z nimi zanurzymy w wodzie płatki róż lub inne elementy roślinne.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge