Aranżacja mieszkania wymaga wnikliwego przyjrzenia się oczekiwaniom użytkowników i zastosowania w praktyce rozwiązań, które będą te oczekiwania odzwierciedlać. Należy przy tym uwzględnić warunki panujące we wnętrzu i wykorzystać je w taki sposób, by wydobyć największe atuty pomieszczeń, a zamaskować ich wady. Warto też pamiętać, że niezwykle istotna jest funkcjonalność wnętrza, bo to od niej będzie zależeć, czy pomieszczenia będą przyjazne dla domowników i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Współcześnie coraz częściej stawia się w aranżacji wnętrz na praktyczne rozwiązania, rezygnując jednocześnie z wyszukanych ozdób i bogatych dekoracji na rzecz tych prostych, ale funkcjonalnych. Cały styl nowoczesny opiera się przecież na formie, która podąża za funkcją. Nie jest to zresztą jedyny styl, który zamiast blichtru wybiera elegancję ukrytą w prostocie. Zresztą nawet skromne wnętrza mogą odznaczać się efektownym wyglądem. Z drugiej strony także te bogato zdobione mogą być funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Jeśli będziemy pamiętali o kilku istotnych zasadach, zapewnimy funkcjonalność każdemu aranżowanemu wnętrzu bez względu na styl, w jakim zostało utrzymane.

Przestronność

Przestronność wnętrza może wynikać z założeń konkretnego stylu wnętrz bądź być efektem dążenia samego inwestora. Ciasnoty i nadmiaru elementów wprowadzanych do wystroju nie lubi na przykład styl nowoczesny oraz industrialny. W ich przypadku nie tylko ogranicza się wyposażenie mieszkania do niezbędnego minimum, ale nawet rezygnuje z niektórych ścian działowych i tworzy otwarte, wielofunkcyjne pomieszczenia. Jednak umiar w gromadzeniu zbyt wielu elementów należy zachować również w przypadku innych aranżacji. Warto pamiętać, że “więcej” nie zawsze znaczy “lepiej”. Dlatego, nawet jeśli lubimy przytulne i wypełnione bibelotami pomieszczenia, powinniśmy zachować umiar we wprowadzeniu ich do aranżacji, co pozwoli na zachowanie harmonijnego wystroju.

Światło we wnętrzach

Na funkcjonalność pomieszczenia w ogromnym stopniu wpływa też jego doświetlenie. Duże przeszklenia istotne są zwłaszcza we wnętrzach określanych jako strefa dzienna. Ich zaletą jest to, że optycznie powiększają przestrzeń, a spora dawka światła dziennego dobrze wpływa na nasz nastrój. Z drugiej strony zlokalizowane od strony zachodniej i południowej okna w sezonie letnim mogą stać się prawdziwym utrapieniem domowników. Wnętrze, które nagrzewa się zbyt mocno, można ochronić poprzez odpowiednie ozdoby okienne. Doskonale sprawdzą się w tej roli rolety rzymskie, panele okienne, firany albo zasłony. Jeśli chronimy okna zlokalizowane od strony tarasu albo balkonu, zamiast przesłon w oknach można zamontować na zewnątrz markizę, która zapewni odpowiednio dużo cienia.

Oświetlenie po zmroku

Równie ważne, jak ilość światła wpadająca do wnętrza w ciągu dnia jest oświetlenie sztuczne. To za jego pomocą będziemy doświetlać wnętrze, gdy na zewnątrz zapanuje półmrok. Latem będą to godziny wieczorne, w sezonie jesienno-zimowym już popołudniowe. Ponieważ w naszym klimacie z oświetlenia sztucznego zmuszeni jesteśmy korzystać stosunkowo dużo, warto zadbać o to, by było funkcjonalne. Ważna jest zarówno jego barwa i natężenie, jak i lokalizacja. Przed wyborem konkretnych opraw warto określić własne potrzeby i uściślić oczekiwania względem oświetlenia. Pomieszczenia należy podzielić na poszczególne strefy funkcjonalne, do których roli zostaną dostosowane konkretne oprawy. Mogą one spełniać funkcję oświetlania ogólnego, funkcyjnego, uzupełniającego albo stanowić dekorację wnętrza. W niektórych przypadkach charakter dekoracyjny mogą mieć oprawy o innej funkcji.

Na funkcjonalność wnętrza składa się wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest oświetlenie. Wprowadzenie wystarczającej ilości opraw i ich właściwe umiejscowienie oraz wybór źródła światła o odpowiednich parametrach potrafi w tej materii zdziałać naprawdę wiele.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Lampy.it

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge