Kuchnia często traktowana jest jak serce całego domu. Dlatego tak istotny jest sposób jej aranżacji, który powinien zapewnić użytkownikom wygodę. Coraz częściej pojawia się w niej kuchenna wyspa. Jej zalety trudno przecenić, zwłaszcza, jeśli lubimy funkcjonalne wnętrza i praktyczne rozwiązania. Dlatego, jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zastanowić się nad wykonaniem aranżacji, która uwzględni jej obecność.
Kuchenna wyspa to ogrom zalet, które trudno przecenić. Czasem jednak może się zdarzyć, że jej zaaranżowanie będzie bardzo trudne. Przykładem takich wnętrz są niezwykle małe kuchnie, w których jedyną opcją pozostaje ustawienie mebli przy ścianie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w pomieszczeniach o większym metrażu albo w kuchniach otwartych na salon. Paradoksalnie takie wielofunkcyjne, duże przestrzenie jak salon połączony z kuchnią sprawiają, że w tej drugiej trzeba będzie zrezygnować z części szafek. Konieczne jest przecież wyburzenie jednej ściany, przy której normalnie ustawione zostałyby meble. I wtedy właśnie, jak się okazuje, doskonale sprawdza się kuchenna wyspa. Poniżej wymieniliśmy jej największe atuty.
Więcej przestrzeni do przechowywania
Jedną z jej najważniejszych zalet są dodatkowe szafki i szuflady, jakie zwykle kryje pod swoim blatem wyspa. Te natomiast sprawdzają się doskonale do zarówno do przechowywania kuchennych naczyń, jak i żywności. Do tego, kuchenna wyspa mieści często przestrzeń znacznie głębszą niż ta, z którą mamy do czynienia w szafkach przy ścianie. Wiele zależy oczywiście od projektu mebli, jednak we wnętrzach o sporym metrażu stawia się również na dużą wyspę.
Kuchenna wyspa i blat roboczy
Kolejna zaleta to dodatkowa przestrzeń robocza. W wielu nowoczesnych kuchniach, które zostały otwarte na salon, zdecydowanie jej brakuje. Tymczasem funkcjonalne wnętrze powinno gwarantować komfort podczas przygotowywania posiłków. Dlatego odpowiednia ilość blatów roboczych, na których można wygodnie przygotować śniadanie dla całej rodziny, czy posiłek dla większej ilości gości jest taka ważna.
Trójkąt roboczy w kuchni i jego znaczenie
Kolejna istotna kwestia to odpowiednie rozmieszczenie sprzętów AGD, które pozwolą na sprawne przygotowywanie oraz serwowanie posiłków. Bardzo ważne jest tutaj zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami, które wyznaczają tzw. trójkąt roboczy. Jego wierzchołki tworzą takie sprzęty jak: lodówka, płyta grzewcza oraz zlew. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów względem siebie wpływa na funkcjonalność wnętrza i wygodę jego użytkowania.
Kuchenna wyspa dla całej rodziny
Inną zaletą, która przemawia za uwzględnieniem w aranżacji kuchni wyspy, jest możliwość przygotowywania posiłków przez całą rodzinę. Dzięki temu, że kuchnia umożliwia dostęp do blatu roboczego praktycznie z każdej strony, może się przy nim zmieścić znacznie więcej osób. To z kolei sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych i przebywaniu razem. Opcjonalnie na wspólne gotowanie może się zdecydować grupa znajomych. Spędzanie czasu na wspólnym przygotowywaniu posiłków i rozmowach może dawać wiele radości.
Wyspa w kuchni i jej dodatkowe funkcje
Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre wyspy oferują użytkownikom znacznie więcej niż blat roboczy i przestrzeń do przechowywania. Mogą bowiem zostać wyposażone w płytę grzewczą albo zlew. Można też zaaranżować przy niej barek, przy którym domownicy z przyjemnością wypiją kawę lub zjedzą razem śniadanie. Ustawione przy wyspie hokery i jej wysunięty ponad nimi blat z powodzeniem mogą zastąpić stół, przy którym rodzina spożywa posiłki.
Kuchenna wyspa ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. My jednak widzimy przede wszystkim jej zalety, które – w naszym odczuciu – przeważają nad wadami.