W niemal każdej dziedzinie życia trendy odgrywają dość istotną rolę, przynosząc sezonowe zmiany wzornictwa oraz nowe rozwiązania, które chętnie wykorzystujemy w naszym życiu. Oczywiście do najpopularniejszych trendów zalicza się design modowy oraz akcesoria z nim związane. W innych jednak dziedzinach również można zaobserwować wiele ciekawych zmian. Ostatnie miesiące przyniosły na przykład sporo nowych rozwiązań w modnym oświetleniu wnętrz. Co warto wprowadzić do domów i mieszkań, a z czego lepiej zrezygnować? Kilka praktycznych porad zamieszczamy poniżej.

Wielotorowość trendów – mieszanka stylów dla każdego

Już od pewnego czasu we wzornictwie udaje się zaobserwować ciekawy trend, polegający na znaczącym rozbiciu nurtów. Co to oznacza w praktyce? Że tak naprawdę nie ma jednego dominującego stylu w produktach oświetleniowych. Zamiast tego występuje kilka oryginalnych tendencji, które przechodzą stopniową ewolucję lub przekształcają się w zupełnie nowe koncepcje estetyczne.

Do obecnej czołówki zaliczają się trzy podstawowe rozwiązania. Zaliczamy do nich:

• minimalizm z elementami hi-tech,

• styl skandynawski zbliżony do nurtów ekologicznych,

• art déco.

Każdy z nich jest zupełnie inny, a wszystkie modne i praktyczne. Czym się różnią między sobą? Kilka kluczowych elementów wszystkich trzech stylów opisujemy poniżej.

Minimalizm, czyli nowoczesność w natarciu

Styl nowoczesny zmierza w stronę ciekawych rozwiązań, o niemal futurystycznym zabarwieniu. Pojawiają się w nim czytelne odniesienia do hi-tech, a gadżety i przedmioty rodem z filmów science fiction są wręcz na porządku dziennym.

Jak w takich wnętrzach powinny wyglądać produkty oświetleniowe? Przede wszystkim muszą się wyróżniać skrajną ascetycznością formy. Często projektanci sięgają po najprostsze bryły geometryczne, a jako materiały chętnie wykorzystują mocno wypolerowany metal oraz tworzywa sztuczne.

Jakich lamp możemy się spodziewać w pomieszczeniach w stylu hi-tech? Powszechne są produkty techniczne. Chętnie montuje się dyskretne i dające dużo światła oczka wpustowe lub rozmaite rodzaje lamp natynkowych. Niekiedy pojawiają się kinkiety oraz lampy wiszące, wyróżniające się maksymalnie uproszczoną bryłą, w podstawowych kolorach, bazujących zazwyczaj na bieli, czerni i szarościach, uzupełnionych odcieniami naturalnych metali.

Powrót do natury ze stylem skandynawskim

Drugi z wymienionych nurtów podąża w zupełnie innym kierunku. Style skandynawskie pokochały bowiem naturę, dzięki czemu najbliżej im do obecnie popularnych tendencji związanych z eko architekturą.

Oznacza to, że w tego typu przestrzeniach dominują owszem rozwiązania o prostej, geometrycznej formie. Nie ma w nich jednak zacięcia technologicznego. Zamiast tego pojawiają się proste elementy, nawiązujące do tradycyjnych rozwiązań. Prym wiodą również naturalne materiały, jak tkaniny lub drewno o widocznym rysunku stołów. Dodaje to przestrzeni przytulności i niewymuszonego ciepła.

W tego typu wnętrzach chętnie pojawiają się lampy wiszące, stojące oraz kinkiety, zaopatrzone w tekstylne abażury. Zazwyczaj mają one formę prostego, jednobarwnego pierścienia. W nieco bardziej awangardowych przestrzeniach stawia się obecnie na lampy w całości wykonane z drewna, które wykorzystuje się nawet jako surowiec do produkcji kloszy.

Art déco – blichtr i szalone lata 20. znów w modzie

Art déco jest zupełnie inne. To styl stawiający na elegancję, wyrafinowany luksus. Nie ocieka aż tak bogactwem jak modne jeszcze kilka lat temu glamour, ale pozwala zbudować iście królewskie przestrzenie.

Styl ten kocha symetrię oraz eleganckie materiały najwyższej jakości. Nikogo nie dziwi wprowadzenie marmuru lub alabastru, które chętnie łączy się z mocno wypolerowanym metalem lub mlecznobiałym szkłem. Zazwyczaj stawia się na kontrasty czerni i bieli, układanych w wymyślne wzory geometryczne.

Lampy pojawiające się w stylu art déco wyróżnia mocne zgeometryzowanie formy przy oczywiście wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Pojawiają się okazałe, ozdobne żyrandole oraz lampy stojące. Na ścianach w symetrycznych układach montuje się kinkiety. Mamy uzyskać idealnie oświetlone pomieszczenie, a lampy nie służą wyłącznie jako punkty świetlne. Są równocześnie prawdziwą dekoracją przestrzeni.

Modne i dla każdego – nowoczesne style i trendy

Każdy z opisanych stylów ma swoje oblicze i pozwala na zbudowanie ciekawego wnętrza. Dostępne w ich ramach produkty oświetleniowe są funkcjonalne i ciekawe wizualnie. Z ich pomocą udaje się równocześnie oświetlić całą przestrzeń oraz stworzyć przyjemną dla oka aranżację, dopasowaną do każdego gustu i smaku.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge