Aranżując wnętrze mieszkania, należy przewidzieć strefy przeznaczone do: przygotowywania i spożywania posiłków, pracy lub ewentualnie nauki oraz wypoczynku. Każda z nich wymaga zastosowania odmiennego oświetlenia, które będzie sprzyjać pełnionej przez nią funkcji i poprawi jej funkcjonalność. O jakim oświetleniu będziemy mówić w przypadku miejsc przeznaczonych do wypoczynku?

Oświetlenie wnętrza w ogromnym stopniu decyduje o jego funkcjonalności i sposobie użytkowania. Oprawy, które montujemy jako oświetlenie główne w pomieszczeniu, nie dadzą nam tego, co może zaoferować lampka na biurko, z kolej natynkowy plafon nigdy nie sprawdzi się dobrze w roli oświetlenia strefy wypoczynkowej w salonie, sypialni, czy pokoju dziecięcym. Aranżując przestrzeń, która ma sprzyjać relaksowi i regeneracji sił, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Niebanalne lampy wiszące

Nad strefą wypoczynkową w salonie może zawisnąć nowoczesna lampa wisząca. Nastrojowy klimat we wnętrzu stworzymy przy jej pomocy, jeśli postawimy na model o nietransparentnych kloszach, dający stonowane światło. Takie oprawy mogą też kierować światło w konkretne miejsce albo przesłaniać źródło światła poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów. Stosowanie przesłon w oświetleniu to sprawdzony sposób na nastrojowy klimat.

Barwa światła

Niezależnie od wybranego rodzaju oprawy nie wolno zapominać o parametrach oświetlenia. Komfortowy wypoczynek i regeneracja sił, a także spokojny sen będzie możliwy, jeśli postawimy na lampy emitujące światło o barwach ciepłych, sprzyjających rozluźnieniu, a nawet rozleniwieniu. Zastosowanie takiego oświetlenia jest istotne nie tylko ze względu na komfortowy wypoczynek, ale również zdrowie użytkowników. Aranżacja sypialni z udziałem światła o barwie zimnej może utrudniać zasypianie i nocny wypoczynek.

Oświetlenie LED

Czas nowych technologii wpłynął na różne sfery naszego życia, także na branżę oświetleniową i sposoby aranżacji wnętrz. Doskonale widać to na przykładzie zastosowania, jakie znalazło w wystroju wnętrz oświetlenie LED. Odpowiednio dobrane i zamontowane w przemyślany sposób pomoże stworzyć komfortową strefę relaksu w łazience. Dzięki temu inwestor ma możliwość zaaranżowania własnego domowego SPA, które po ciężkim dniu pomoże się rozluźnić i odpocząć.

Rola kinkietów

Jeśli mówimy o roli oświetlenia w budowaniu nastrojowego klimatu we wnętrzu, to nie możemy nie wspomnieć o kinkietach. To właśnie ten typ opraw jest jedną najczęściej łączonych ze strefami wypoczynku lamp i jedną z najczęściej wykorzystywanych do ich aranżacji. Doskonale sprawdzi się zarówno przy urządzaniu sypialni, pokoju dziecięcego, jak i miejsca przeznaczonego do relaksu w salonie. Aranżując takie przestrzenie, inwestorzy często decydują się na montaż dwóch identycznych opraw, po jednej z każdej strony łóżka albo kanapy.

Światło, materiał i faktura

Nastrojowy klimat stworzymy też poprzez łączenie oświetlenia z innym elementami wystroju wnętrz. Przykładem jest podświetlenie szklanych pustaków zastosowanych we wnętrzu do wydzielenia dwóch pomieszczeń, zbudowania efektownego barku w salonie albo innej przegrody, często o charakterze czysto dekoracyjnym. Podświetlenie szklanych pustaków (przez niektóre osoby błędnie nazywanych luksferami) daje bajeczny efekt i współtworzy przyjemny klimat we wnętrzu.

O nastrojowym klimacie możemy też mówić w przypadku połączenia oświetlenia oraz ścian o ciekawej fakturze. Tutaj efekt będzie zależał przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału lub techniki, jaką wykonano określoną fakturę oraz sposobu podświetlenia. Dekorator może zdecydować o skierowaniu światła na ścianę z góry albo z dołu. W obu przypadkach, choć efekt będzie inny, możemy mówić o dekoracyjnej i nastrojowej aranżacji.

Malowanie ściany światłem kinkietów

Wśród niebanalnych aranżacji, które doskonale budują klimatyczny nastrój, możemy wymienić rozwiązanie znane nielicznym inwestorom. Zastosowanie na wybranej ścianie wielu kinkietów emitujących skupioną wiązkę światła będzie równie efektowne, co zastosowanie we wnętrzach dekoracyjnego oświetlania LED. Po wyłączeniu we wnętrzu oświetlenia ogólnego uzyskamy bardzo ciekawy efekt i stworzymy przyjemny nastrój.

Ciekawym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie wielu małych kinkietów technicznych, które nie wyróżniają się formą, ale zastosowane wspólnie i zamontowane w taki sposób, by emitować światło w różnych kierunkach, stworzą na ścianie imponują grę światła i cieni.

Budowanie nastrojowego klimatu we wnętrzu może odbywać się na wiele różnych sposobów. Nie bez znaczenia są tu szerokie możliwości, jakie zyskujemy dzięki dużemu asortymentowi różnorodnych opraw oświetleniowych. Jednak najczęściej stosowanym typem lampy i chyba najlepiej sprawdzającym się w tej roli są właśnie kinkiety.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge