Funkcjonalne wnętrze to takie, które stwarza komfortowe warunki użytkowania zarówno za dnia, jak i po zmroku. Dlatego tak ważne jest oświetlenie do pokoju dziennego, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. Warto zwrócić uwagę zarówno na rodzaj opraw, jak i ich ilość oraz rozmieszczenie. Tylko praktycznie zaaranżowana przestrzeń będzie mogła spełnić oczekiwania użytkowników.
Oświetlenie po pokoju, który pełni funkcję reprezentacyjną w domu, powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Warto zwrócić uwagę, by wpisywało się w styl aranżacyjny całego pomieszczenia i doskonale spełniało powierzoną mu rolę. O jaką dokładnie rolę chodzi?
Oświetlenie do pokoju o reprezentacyjnej funkcji
Jeśli mowa o pokoju dziennym, który zależnie od wielkości domu, rozkładu pomieszczeń oraz oczekiwań domowników może przyjmować wiele różnych funkcji, rzadko do jego oświetlenia wystarczy jedna oprawa. Zazwyczaj jest to kilka lamp, którym powierza się różne zadania. Do oświetlenia całego pokoju należy zastosować zamontowana centralnie lampę wisząca, żyrandol albo duży plafon. Istotne jest, by lampa emitowała rozproszone światło i równomiernie oświetlała całe wnętrze. Rolę oświetlenia głównego może pełnić też większą instalacja świetlna wykonana przy użyciu lamp podtynkowych albo montowanych na szynach. Poza nim wprowadza się do wnętrza także inne oprawy, np. lampę montowaną nad stołem w jadalni, stonowane oświetlenie do pokoju w części przeznaczonej do wypoczynku, a jeśli wnętrze pełni także dodatkowe funkcje, może pojawić się też lampa na biurko (strefa wydzielona do pracy lub nauki), czy lampa nocna (pokój dzienny pełniący jednocześnie funkcję sypialni).