Funkcjonalne wnętrze to takie, które stwarza komfortowe warunki użytkowania zarówno za dnia, jak i po zmroku. Dlatego tak ważne jest oświetlenie do pokoju dziennego, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. Warto zwrócić uwagę zarówno na rodzaj opraw, jak i ich ilość oraz rozmieszczenie. Tylko praktycznie zaaranżowana przestrzeń będzie mogła spełnić oczekiwania użytkowników.

Oświetlenie po pokoju, który pełni funkcję reprezentacyjną w domu, powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Warto zwrócić uwagę, by wpisywało się w styl aranżacyjny całego pomieszczenia i doskonale spełniało powierzoną mu rolę. O jaką dokładnie rolę chodzi?

Oświetlenie do pokoju o reprezentacyjnej funkcji

Jeśli mowa o pokoju dziennym, który zależnie od wielkości domu, rozkładu pomieszczeń oraz oczekiwań domowników może przyjmować wiele różnych funkcji, rzadko do jego oświetlenia wystarczy jedna oprawa. Zazwyczaj jest to kilka lamp, którym powierza się różne zadania. Do oświetlenia całego pokoju należy zastosować zamontowana centralnie lampę wisząca, żyrandol albo duży plafon. Istotne jest, by lampa emitowała rozproszone światło i równomiernie oświetlała całe wnętrze. Rolę oświetlenia głównego może pełnić też większą instalacja świetlna wykonana przy użyciu lamp podtynkowych albo montowanych na szynach. Poza nim wprowadza się do wnętrza także inne oprawy, np. lampę montowaną nad stołem w jadalni, stonowane oświetlenie do pokoju w części przeznaczonej do wypoczynku, a jeśli wnętrze pełni także dodatkowe funkcje, może pojawić się też lampa na biurko (strefa wydzielona do pracy lub nauki), czy lampa nocna (pokój dzienny pełniący jednocześnie funkcję sypialni).

Ogromne znaczenie na barwa światła

Warto zwrócić uwagę również na barwę emitowanego światła. Tam, gdzie spotyka wiele różnych funkcji, inwestor może zdecydować o wyborze opraw emitujących światło o różnej temperaturze barwowej. Jak to wygląda w praktyce? Warto pamiętać, że w miejscach przeznaczony do relaksu i nocnego wypoczynku najlepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej. Jaki ma wpływ na ludzki organizm? Okazuje się, że wpływa na nas bardzo korzystnie, bo pomaga się rozluźnić i zrelaksować. Doskonale sprawdzi się więc w strefie wypoczynkowej salonu albo sypialni. Z kolei światło o barwie chłodnej pomaga skoncentrować uwagę i mobilizuje do działania. Warto więc zastosować je jako oświetlenie do pokoju w strefie przeznaczonej do nauki lub pracy.
Światło o barwie chłodnej nie sprawdzi się jednak dobrze w roli oświetlenia głównego, bo na dłuższą metę może nasz męczyć, a nawet wpływać drażniąco. Tę funkcję można natomiast powierzyć lampom emitującym światło o barwie neutralnej.
Wybierając oświetlenie do pokoju dziennego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na funkcjonalność wnętrza będzie wpływać między innymi ilość lamp, ich rozmieszczenie, a także barwa i natężenie światła.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge