W jaki sposób zaaranżować oświetlenie lustra w łazience, by spełniało oczekiwania użytkowników? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wielu inwestorów, którzy stają przed remontem tego pomieszczenia, a którym zależy na zapewnieniu jego funkcjonalności. Jak bardzo jest to istotna kwestia, można sobie uzmysłowić, biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką spędzamy każdego dnia w łazience. Układanie fryzury, zabiegi kosmetyczne oraz pielęgnacyjne, poranny czy wieczorny makijaż – to czynności, które wykonuje się zwykle przed lustrem. Dla własnego bezpieczeństwa oraz wygody warto zadbać o właściwe oświetlenie, które znacznie je ułatwi.

Oświetlenie lustra w łazience wpływa na funkcjonalność wnętrza oraz wygodę użytkowników. Realizowane może być poprzez montaż różnych opraw, jednak z uwzględnieniem pewnych istotnych aspektów. O tym, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, piszemy poniżej.

Precyzja, bezpieczeństwo i oświetlenie

Czynności wykonywane przed lustrem wymagają zwykle dokładności i uwagi. Dlatego tak istotne jest odpowiednio skierowane i jasne światło. Z jednej strony powinno dobrze oświetlać twarz stojącej przed lustrem osoby, z drugiej nie może razić jej w oczy. Dobrze dobrane oświetlenie lustra w łazience zagwarantuje komfort podczas wykonywania makijażu, golenia i wielu innych czynności higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Dlaczego jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że może utrudniać dbanie o codzienną higienę, a nawet stwarzać zagrożenie, jeśli używamy ostrych narzędzi na przykład nożyczek lub maszynki do golenia. Może też zaburzać rzeczywistość i przekłamywać kolory, co jest szczególnie niepożądane podczas nakładania makijażu.

Jakie oświetlenie lustra w łazience?

Dla komfortu użytkowników kluczowy jest wybór właściwych opraw oświetleniowych. Jednym z najlepszych i najczęściej wybieranych rozwiązań są kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. Montujemy je na wysokości twarzy użytkowników, w taki sposób, by nie raziły w oczy. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się oprawy z mlecznymi kloszami. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to równomierne oświetlenie lustra oraz twarzy osoby, która przed nim stoi, w taki sposób, by nie tworzyły się na niej cienie. Przy długich lustrach zdecydowanie lepiej w roli oświetlenia może sprawdzić się oprawa oświetleniowa umieszczona nad nim. Może to być jedna lub kilka lamp. Dość często w tej roli możemy zobaczyć listwę LED ze światłem skierowanym w dół, choć nie jest to jedyna z dostępnych możliwości.

Barwa światła w łazience

W pomieszczeniach pozbawionych okien podczas wyboru oświetlenia warto zwracać uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI, Ra), który wyraża się liczbą mieszczącą się w zakresie od 0 do 100. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepiej oddawane są barwy, co oznacza, że ich kolor jest bardziej zbliżony do naturalnego. Do przekłamywania barw może dochodzić, jeśli Ra będzie niskie, czego należy wystrzegać się zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie wykonujemy precyzyjne czynności pielęgnacyjne. Oświetlenie lustra w łazience powinno być jak najbardziej zbliżone do 100, co oznacza idealne odwzorowanie kolorów (widzimy je tak, jak gdyby przedmioty były oświetlone światłem słonecznym). W praktyce producenci światła polecają do takich pomieszczeń jako wystarczające źródło światła o Ra nie niższym niż 80.

Oświetlenie lustra w łazience odgrywa bardzo ważną rolę dla codziennego komfortu użytkowników. Przy jego wyborze warto więc poświęcić nieco więcej uwagi na charakteryzujące je parametry oraz sposób montażu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge