Jak zaplanować efektowną aranżację mieszkania zgodną z najnowszymi trendami? Z pewnością powinno się w niej znaleźć oświetlenie wnętrz w nowoczesnym stylu. Nie jest to jeden konkretny typ opraw, ale wiele różnych, które doskonale wpisują się w takie kompozycje. Wyróżnia je niebanalna forma połączona z funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Zróżnicowane pod względem materiałów, z których zostały wyprodukowane, wielkości oraz budowy potrafią sprostać użytkownikom o różnych potrzebach.

Czy nowoczesne oświetlenie wnętrza zawsze jest skromne i niemal niewidoczne na tle reszty aranżacji? Przecież do takich właśnie form mogliśmy zostać przyzwyczajeni za sprawą modnych od jakiegoś czasu opraw natynkowych o kształcie tuby, montowanych zazwyczaj po kilka albo kilka naście sztuk tworzących razem większą instalację świetlną. Jeszcze bardziej minimalistyczne i pozostające poza wzrokiem użytkownika są oprawy wpustowe, przeznaczone do montażu w podwieszanym suficie. Poza nimi jest jednak cały szereg innych lamp, wpisujących się również w stylistykę nowoczesną, jednak zdecydowanie bardziej przyciągających naszą uwagę formą.

Minimalizm w nowej osłonie

Oświetlenie wnętrz w stylu nowoczesnym odznacza się skromną, pozbawioną bogatych zdobień budową. Jednak oparte na prostych kształtach może mieć formę znacznie bardziej wyszukaną niż minimalistyczne plafony natynkowe albo oprawy podtynkowe. Dowód na to stanowi szeroka oferta lamp niekiedy o bardzo niezwykłej budowie. Inspiracją dla ich projektantów jest otaczająca rzeczywistość. Czerpią oni swoje pomysły, obserwując świat przyrody, zachodzące w przyrodzie zjawiska, a nawet wracając pamięcią do zajęć z geometrii.

Nowoczesne oświetlenie wnętrz minimalistyczne, ale nie zawsze małe

Jednak nawet bardziej skomplikowane formy możemy opisać jako minimalistyczne. Ich twórcy wychodzą bowiem od prostych kształtów, które następnie łączą ze sobą, uzyskując w ten sposób oczekiwany efekt. Jako przykład można tu podać lampy oparte na geometrycznych kształtach. Okręgi, kwadraty, romby, kule, czy krzywe to często powtarzający się motyw współczesnego oświetlenia. Co ciekawe, minimalizm formy kompensują zwykle gabarytami oprawy. Nowoczesne oświetlenie wnętrz inspirowane geometrią to zazwyczaj lampy o stosunkowo dużych rozmiarach, które od razu koncentrują na sobie uwagę użytkownika.

Lampy inspirowane formami zaczerpniętymi ze świata zwierząt

Wiele lamp w stylu nowoczesnym nawiązuje do kształtów znanych nam ze świata przyrody. Najbardziej znanym przykładem takiej oprawy, z którą wielu czytelników z pewnością miało okazję się już zetknąć, jest lampa pająk. Jej forma wiązana jest często ze stylem industrialnym. Jednak to od sposobu wykończenia, doboru kolorystyki oraz materiałów zależy, w jaką stylistykę wpisuje się najlepiej. Obok niej możemy wymienić wiele innych lamp wyróżniających się ciekawym kształtem. W ich budowę wplatane są formy do złudzenia przypominające sylwetki różnych zwierząt, np. ptaka albo węża.

Oświetlenie wnętrz wpisujące się w nowoczesną stylistykę, choć minimalistyczne, może przybierać różne, niekiedy bardzo wyszukane kształty. W ten sposób staje się często nie tylko funkcjonalną lampą, ale również elementem dekoracyjnym aranżacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge