Pierwszy krok, przy aranżacji nowego lub remoncie starego mieszkania, to ustalenie, jaki styl w architekturze wnętrz będzie w nim dominował. Jego wpływ na wygląd wnętrza i to, jak będzie odbierane przez użytkowników, jest niezaprzeczalny. Kwestia ta jest o tyle istotna, że każdy z nas może mieć nieco odmienne upodobania i preferencje. To, że jedna osoba doskonale czuje się w aranżacjach w stylu glamour nie oznacza, że tak będzie z innymi domownikami. Warto ustalić wspólnie, jak powinno wyglądać mieszkanie, by odpowiadało wszystkim zainteresowanym.
Styl w architekturze konkretnego wnętrza może decydować o tym, czy będziemy się w nim czuć komfortowo. W podjęciu decyzji i ustaleniu, jak zaaranżować mieszkanie, może pomóc krótki przegląd najbardziej popularnych stylów.
Nowoczesny styl w architekturze wnętrz
Styl nowoczesny, przez niektórych mylnie nazywany niekiedy współczesnym, to umiłowanie minimalizmu i eleganckiej prostoty. Zaaranżowane w tym stylu pomieszczenia są przestronne i funkcjonalne. Opisując go, często przytacza się maksymę cenionego, amerykańskiego architekta Louisa Sullivana – „forma podąża za funkcją”. Oznacza to, że wprowadzane do wystroju elementy ograniczają się do niezbędnego minimum, a inwestor unika nadmiaru zdobień i elementów dekoracyjnych. Charakterystyczne są geometryczne elementy, równoległe i prostopadłe linie oraz płaskie fronty mebli. Pojawiają się też duże przeszklenia i stonowana, jasna kolorystyka – najczęściej biele, beże i szarości.
A może oszczędny w formie styl skandynawski?
Skandynawski styl w architekturze wnętrz od wielu lat cieszy się niezmiennie zainteresowaniem inwestorów. Jest prosty, oszczędny w ilości prowadzanych do aranżacji elementów oraz ich formie, ale jednocześnie bardzo ciekawy. Cechą charakterystyczną są jasne, zazwyczaj białe wnętrza i duża ilość światła, która ma doświetlić pomieszczenie w pochmurne dni. Ważne są też naturalne materiały, a wśród nich bawełna, len i drewno. Aranżacje ocieplają tekstylne dodatki, takie poduszki i koce. Pomimo tego, że w aranżacji pojawiają się elementy dekoracyjne, zazwyczaj jest ich niewiele i są stosunkowo proste.
Stawiając na klasykę…
Dużo zalet ma styl klasyczny, który od wielu lat pojawia się w polskich wnętrzach. To dobry sposób na zaaranżowanie funkcjonalnego i przytulnego pomieszczenia. Do dziś często króluje w rodzimych domach i przyciąga swoim tradycyjnym wystrojem. Klasyczne wnętrze to dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią częstych zmian w aranżacji, a jednocześnie chcą postawić na ponadczasowy i opierający się zmieniającym się modom wystrój.
Industrialne inspiracje zza wielkiej wody
Wyjątkowy styl w architekturze wnętrz pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 50. XX wieku na pomieszczenia mieszkalne zaczęto aranżować stare, opuszczone fabryki. To, co początkowo było potrzebą powstała w związku z szalejącą recesją, szybko stało się modą i synonimem prestiżu. Industrialne wnętrza to duże, otwarte przestrzenie, które pełnią wiele różnych. Salon połączony z kuchnią, a nierzadko także z sypialnią to w takich wnętrza standard. Charakterystyczne są nadgryzione zębem czasu elementy wystroju rodem z pomieszczeń pofabrycznych, czy starych warsztatów. W takich wnętrzach nie dziwi rdza, surowe, nieosłonięte niczym kable, czy wystające ze ściany rury. Typowe materiały to cegła, beton, czy stalowe elementy konstrukcyjne budynku. Ważne są też duże przeszklenia.
Styl w architekturze wnętrz powinien odzwierciedlać potrzeby i oczekiwania inwestora. Możliwość czerpania inspiracji z wielu rozwiązań daje inwestorom szerokie pole do popisu.