Jeżeli szukasz sposobu na stworzenie wystroju wyjątkowego i niepowtarzalnego, a przy tym nie lubisz, gdy ktoś narzuca Ci konkretne rozwiązania, postaw na wnętrza eklektyczne. Ich zaletą jest możliwość łączenia elementów pochodzących z różnych stylów wnętrzarskich, a więc wybierania dokładnie takiego wyposażenia, jakie wpisuje się w Twój gust. Eklektyzm oznacza, że aranżując wnętrze, nie musisz sztywno trzymać się jednej stylistyki, ale dowolnie dobierasz wyposażenie. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują w nim żadne zasady. Jest ich kilka, w tym jedna bardzo istotna….

Wnętrza eklektyczne to aranżacje urządzone z gustem. Takie, w których panuje harmonia i porządek. Pomimo łączenia elementów wywodzący się z różnych, niekiedy diametralnie odmiennych stylów, nie ma tu bałaganu, ani przypadkowości. Wyposażenie, które pochodzi z całkowicie odmiennych światów, jako całość powinno tworzyć spójną i przyjemną w odbiorze wizualnym przestrzeń.

Wnętrza eklektyczne – wyjątkowo, ale z umiarem

Możliwość wprowadzania do aranżacji różnych, niekiedy całkowicie odmiennych elementów wyposażenia daje inwestorowi dużą swobodę. Dzięki temu wnętrza eklektyczne są niepowtarzalne, wyjątkowe i odzwierciedlają prawdziwe potrzeby projektanta. Z drugiej strony należy pamiętać, że tworzenie takich oryginalnych aranżacji może być niezwykle trudne. Pomimo wprowadzania do wystroju bardzo różnych pod względem stylistycznym elementów, wszystkie razem muszą się ze sobą doskonale komponować. To wyjątkowa umiejętność, którą nie każdy może się pochwalić. Potrzeba do niej ogromnego wyczucia smaku.

Nadmiar nigdy nie jest dobry

Harmonia i porządek to najważniejsze cechy, które powinny być drogowskazem dla osób, decydujących się na urządzenie wnętrza w stylu elektrycznym. Kolejną istotną sprawą jest to, że nie ma tu ściśle określonego  limitu rzeczy, które powinny odpowiadać jednemu, drugiemu albo trzeciemu stylowi. Nie ma też żadnego minimum. Czasem wystarczy jeden przedmiot odbiegający stylistyką od wnętrza w stylu klasycznym, skandynawskim, nowoczesnym, czy jakimkolwiek innym, by zaaranżować gustowne pomieszczenie eklektyczne. Wystarczy wybrać ten przedmiot i wprowadzić go do aranżacji.

Pamiętaj o prostocie

Z drugiej strony warto również pamiętać, że chociaż nie ma z góry narzuconej granicy w ilości wprowadzanych do aranżacji elementów, to wnętrza eklektyczne z założenia są proste. Oznacza to, że przepych nie jest wskazany. I rzeczywiście, jeżeli przyjrzymy się tym spójnym i harmonijnym, choć skomponowanym z elementów pochodzących z różnych światów wnętrzom, to dostrzeżemy, że “przeładowanie” takiego wnętrza wyrządzi więcej złego, niż dobrego.
Wnętrza eklektyczne są efektowne, gustowne i przyjemne dla oka. Choć powstają z elementów o zróżnicowanej stylistyce, nie są przypadkowe. Czy na podstawie tego opisu byłbyś w stanie takie wnętrze urządzić?
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge