Projekty architektoniczne budynków nie zawsze charakteryzują się prostymi kształtami. Mogą się w nich pojawiać elementy konstrukcyjne, które urozmaicają bryłę i czynią ją ciekawszą. Przykładem jest wykusz w domu, czyli część wysunięta poza lico ściany, ale tworząca z resztą bryły całość. Sposób aranżacji wykusza może w istotny sposób wpływać na funkcjonalność wnętrza.
Zanim zaczniemy nasze rozważania nad sposobem, w jaki można urządzić wykusz w domu, warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie konstrukcyjnym, który z wykuszem dość często jest mylony. To ryzalit, czyli część bryły budynku wysunięta poza lico ściany i poprowadzona od fundamentów, aż po dach budowli. Tymczasem wykusz to element konstrukcyjny wysunięty poza lico budynku, ale nie posadowiony na fundamentach, a nadwieszony. Można go sobie wyobrazić, jako całkowicie zabudowany i zadaszony balkon. We współczesnych projektach architektonicznych pojęcie wykuszu dość często stosuje się również w odniesieniu do konstrukcji, które w rzeczywistości są ryzalitem. Nie przeszkodzi nam to jednak w analizie sposobów aranżacji wnętrza takiego domu. Co więcej, na potrzeby niniejszego artykułu – aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania – również będziemy posługiwać się pojęciem „wykusz”.
Wykusz w domu zaaranżowany w strefie dziennej
Jak można urządzić wnętrze pomieszczenia, w którym znajduje się wykusz? Tak naprawdę będzie to w dużym stopniu zależało od funkcji wnętrza. W innym sposób zaaranżujemy jego przestrzeń, jeśli jest częścią strefy dziennej, a nieco inaczej, jeżeli wykusz w domu znajduje się w sypialni, pokoju dziecięcym albo służącym jako gabinet.
W salonie dość powszechnym rozwiązaniem stało się aranżowanie tej przestrzeni na jadalnię. Ustawiony w nim stół wraz z krzesłami pozwala wizualnie wyodrębnić z reszty pomieszczenia część przeznaczoną na spożywanie posiłków. Nie wszystkim jednak taki pomysł się podoba. Stąd można znaleźć podpowiedzi, jak w inny sposób warto zagospodarować takie wnętrze. Pomysłów jest całkiem sporo. Wykusz w domu to także doskonała przestrzeń na miejsce czytelnika. Wystarczy ustawić w nim wygodny fotel albo wykonać szerokie siedzisko przy oknie. Dla miłośników kwiatów alternatywą będzie zaaranżowanie zimowego ogrodu, w którym również ustawimy meble wypoczynkowe.
Jak urządzić inne pomieszczenia?
Jednak wykusz w domu może występować również w pomieszczeniach o innej funkcji. Przykładem może być pokój dziecięcy. W tym przypadku zazwyczaj urządza się w nim duże siedzisko, na którym można wygodnie poczytać książkę lub poplotkować z koleżanką. Dla młodszych dzieci będzie to doskonałe miejsce zabaw.
Wykusz w sypialni może posłużyć jako miejsce do aranżacji przestrzeni wypoczynkowej. Wystarczy ustawić tam dwa wygodne fotele, mały stolik oraz kilka kwiatów. Taka przestrzeń pozwoli się zrelaksować albo wypić w spokoju filiżankę kawy. Z kole wykusz w gabinecie doskonale sprawdzi się jako miejsce do pracy. Ustawione w nim duże biurko będzie doskonale oświetlone światłem naturalnym. Co więcej, użytkownik zyska też widok na ogród.
Wykusz w domu może być aranżowany na wiele różnych sposobów. Przedstawione wyżej propozycje to najczęstsze rozwiązania. Jeśli masz inne pomysły, zachęcam do podzielenia się nimi…