Jasne wnętrza i niewielka ilość dodatków – brzmi znajomo? Wielu z nas poznało już wystrój skandynawski, a to za sprawą jego popularności w naszym klimacie. I choć najważniejsze cechy tego stylu jesteśmy w stanie wymienić, warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach zmienił się i ewoluował. Czym charakteryzuje się współcześnie?

Na obszarze naszego kraju panuje klimat zbliżony do tego, z którym możemy zetknąć się w Skandynawii. Dlatego chętnie korzystamy z doświadczenia naszych sąsiadów z północy i stosujemy pochodzące od nich trendy wnętrzarskie. Tam, gdzie w porze zimowej brakuje naturalnego, słonecznego światła we wnętrzach doskonale sprawdza się wystrój skandynawski.

Klasyczna wersja skandynawskiego wnętrza

Wystrój skandynawski w swojej klasycznej osłonie to wnętrza przestronne, jasne i cechujące się umiarkowaną ilością dodatków. Cechuje go prostota oraz skromne, zrobione z naturalnych materiałów meble i dodatki. Wiele z nich można wykonać samodzielnie, co znacznie obniża koszt urządzenia takiego wnętrza. Właśnie z takiego założenia wyszedł Carl Larsson, szwedzki projektant i malarz, który zapoczątkował w aranżacji wnętrz wystrój skandynawski. W opublikowanym przez niego albumie ukazał sielankowe wnętrze własnego mieszkania, które z założenia miało być wygodne i dostosowane do potrzeb każdego z użytkowników. Wiele z wprowadzonych do aranżacji mebli i sprzętów wykonał we własnym zakresie, wskazując, że można mieszkać stylowo i wygodnie, nie ponosząc przy tym znaczących kosztów na luksusowe wyposażenie.

Zapoczątkowany przez Larssona klasyczny wystrój skandynawski to połączenie jasnych, ale tworzących wrażenie przytulności barw – głównie biele i szarości – z naturalnymi materiałami. Stąd pojawiają się w nim drewniane podłogi i meble oraz tkaniny takie jak: len, płótno oraz juta. Wprowadzone do wnętrza formy są proste i ponadczasowe.

Wystrój skandynawski w różnych odsłonach

Chociaż klasyczny styl skandynawski przyjął się u nas bardzo dobrze, za sprawą wprowadzania nowych odmiennych elementów zaczął ewoluować w różnych kierunkach. Tym sposobem możemy dziś wyróżnić kilka jego odmian, które odbiegają od pierwotnej, klasycznej wersji. Czy są lepsze od oryginału? – Oceńcie sami.

Folk

W wersji folk dominują naturalne materiały i własnoręcznie wykonane elementy. To wnętrze pełne inspirującego i niepowtarzalnego wyposażenia. Radosne elementy DIY pozwalają na stworzenie wyjątkowego i przytulnego wnętrza. Pojawiają się wśród nich drewniane meble, plecione chodniki, lampiony i wiele, wiele innych.

Scandi chic

Nową odmianą stylu skandynawskiego jest scandi chic. Znajdziemy w nim znacznie więcej w stosunku do klasycznej wersji dekoracyjnych dodatków. Wiele z nich ma złocone elementy albo kolor miedzi lub mosiądzu. Pojawia się też jasny, pudrowy róż i kolor żółty, a także dodająca nieco elegancji czerń, która stanowi przeciwwagę dla jasnych barw i chodnej bieli. We wnętrzach scandi chic na podłodze i kanapach możemy zobaczyć naturalne skóry.

New nordic

Bardzo przyjemny wystrój stworzymy ze stylem new nordic. To jedna z popularniejszych wersji stylu skandynawskiego. Cechuje się jasnymi barwami, białymi ścianami oraz naturalnymi, drewnianymi elementami. Na podłodze mogą się pojawić plecione dywany, a na ścianach nieliczne kolorowe dekoracje.

Dark nordic

Kolejny odłam to dark nordic. Tu jasne barwy przenikają się z ciemniejszymi kolorami. Zazwyczaj jest to antracyt, ciemna zieleń, albo granat na jednej ze ścian salonu albo sypialni. Podobne barwy mogą pojawiać się też na meblach i dodatkach. W ten sposób wystrój skandynawski odchodzi od tradycyjnego, tak charakterystycznego dla tego stylu chłodu.

Która wersja najbardziej przypadła Wam do gustu?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge